Kardeş Kalemler dergisi üzerinde bir inceleme
A review on the Kardeş Kalemler magazine
  1. Tez No: 665791
  2. Yazar: GÜL AKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 422
Özet
İlk sayısı 1 Ocak 2007 yılında yayınlanan ve günümüzde de düzenli olarak yayınlanmaya devam eden Kardeş Kalemler dergisi,“Aylık Avrasya Edebiyat Dergisi”ilanıyla yayınlanmaktadır. Dergi, Türk dünyasından büyük şair ve yazarların edebi eserlerine yer vermenin yanı sıra ilk defa eser veren şair ve yazarlara da eserlerini okuyucuyla buluşturmaları için imkân sağlamaktadır. Ayrıca Türk dünyasından dergilerle irtibat halinde olarak Türk Dünyası Edebiyat Dergileri Kongresi adı altında kongreler düzenlemekte, Yılın Edebiyat Adamı ödüllerinin takdim edilmesini sağlamakta, Kaşgarlı Mahmut Uluslararası Hikâye Yarışması başta olmak üzere yarışmalar düzenlemekte ve çeşitli hikâye, deneme, senaryo, şiir atölyeleri düzenleyerek burada vücuda gelen eserleri yayınlamaktadır. Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır: Kardeş Kalemler Dergisinin Tanıtımı, Kardeş Kalemler Dergisinde Yer Alan Eserlerin Tasnifi, Dergide Yer Alan Eserlerin Tür Bakımından Tasnifi, Dergideki Şair ve Yazarların Milliyetleri. İlk bölümde Kardeş Kalemler dergisinin hangi yapılanmanın yayın organı olduğu, derginin çıkış amacı ve içerik özellikleri hakkında bilgi verilmiştir. İlk bölümde Kardeş Kalemler dergisinin hangi yapılanmanın yayın organı olduğu, derginin çıkış amacı, içerik özellikleri, faaliyetleri ve özel sayıları hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde dergide yer alan eserlerin tasnif kıstaslarına ve dergide yer alan eserlerin özellikleriyle birlikte şair ve yazarlarının milliyet özelliklerine dair tam listesi yer verilmiştir. Üçüncü bölümde dergideki eserlerin tür bakımından istatistiksel sonuçlarına yer verilirken dördüncü bölümde eser veren şair ve yazarların milliyetlerine dair istatistiksel sonuçlar tablolar halinde verilmiş ve açıklanmıştır. Sonuçta yapılan tespitler ve bu doğrultuda verilen önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Kardeş Kalemler magazine, the first issue of which was published on January 1, 2007 and continues to be published regularly every month, is published with the announcement of“Monthly Journal of Eurasian Literature”. The magazine not only includes the literary works of great poets and writers from the Turkish world, but also allows the poets and writers who make their works for the first time to meet their readers. In addition, in conjunction with the magazines from the Turkish world, it organizes congresses under the name of the Turkish World Literature Journals Congress, provides the presentation of the Literary Man of the Year awards, organizes competitions, especially the Kaşgarlı Mahmut International Story Contest, and organizes various stories, essays, scenarios and poetry workshops. It publishes. This study consists of four chapters: Introducing the Journal of Kardeş Kalemler, Classification of the Works in the Journal of Kardeş Kalemler, List of Works in the Journal by Genre, Classification of the Works in the Journal in terms of Genres, Nationalities of the Poets and Writers in the Journal. In the first part, information is given about which organization of Kardeş Kalemler magazine is the media organ, the purpose of the journal and its content features. In the first part, information is given about which organization of Kardeş Kalemler magazine is the publication organ, the purpose of the magazine, its content features, activities and special issues. In the second part, the classification criteria of the works in the journal are included and there is a full list of poets and writers' nationality features along with the features of the works in the magazine. In the third chapter, the statistical results of the works in the journal are given in terms of the genre, and in the fourth chapter, the statistical results of the poets and writers who wrote the works are presented in tables and explained. The conclusions made and the recommendations given in this direction are included.