Dijital oyun bağımlılık düzeyinin çocuklardaki narsisizm ve mutluluğa etkisi
The effect of digital game addiction level on narcissism and happiness in children
  1. Tez No: 665793
  2. Yazar: ORHAN ÇEVİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmetler, Psychology, Social Services
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmada, 9-15 yaş aralığındaki çocukların dijital oyun bağımlılık, narsisizm ve mutluluk düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amaçlanmıştır. Çalışma, telafi kuramı, psikososyal gelişim kuramı ve sistem kuramı üzerine temellendirilmiştir. Bu kapsamda araştırmaya katılan çocukların sosyo-demografik özellikleri, dijital oyun bağımlılık, narsisizm ve mutluluk düzeyleri arasındaki değişkenlikler incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini İstanbul Bayrampaşa'daki devlet okullarında eğitim hayatına devam eden 9-15 yaş aralığındaki 461 erkek çocuğu oluşturmaktadır. Evren ise Türkiye'de devlet okullarında 4., 5., 6. ve 7. sınıf erkek öğrencilerdir. Çalışmada, karma araştırma desenlerinden nitel verileri nicel desene yerleştirme deseni kullanılmıştır. Veri toplama araçları, geçerlilik ve güvenilirliği yapılmış olan Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği, Çocukluk Çağı Narsisizm Ölçeği, Okul Çocuklarının Mutluluk Envanteri, araştırmacı tarafından hazırlanan 14 soruluk sosyo-demografik formu ve Bir İnsan Çiz testinden oluşmaktadır. Çözümlemelerde SPSS v24 paket programı ve PROCESS v3.5 eklenti programı kullanılmıştır. Güven aralığı için %95 ve anlamlılık için p ≤0,05 değerleri kabul edilmiştir. Nicel veriler t- testi, tanımlayıcı istatistikler, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), regresyon, korelasyon ve aracı değişkenlik çözümlemeleriyle; nitel veriler ise doküman çözümleme yöntemiyle değerlendirilmiştir. Çalışmadaki bulgulara göre, çocuklarda dijital oyun bağımlılık düzeyi ile narsisizm ve mutluluk düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Aralarında olumlu yönde değişkenlik bulunan narsisizm ve mutluluk düzeyleri için dijital oyun bağımlılık düzeyi olumsuz yönde aracı değişkenlik yapmaktadır. Buna göre çocuklarda dijital oyun bağımlılık düzeyi arttıkça narsisizm artmakta mutluluk azalmaktadır. Narsisizm ve mutluluk arasında doğru orantılı bir artış varken dijital oyun bağımlılık düzeyi aracı değişken olduğunda narsisizm artmakta, mutluluk azalmaktadır. Sonuçlara bakıldığında, sorunun bireyden değil toplumdan kaynaklandığı düşünülmektedir. Çözüm için bağımlılıkla mücadelede halen devam edilen medikal model yerine sistem kuramı çerçevesinde daha çok makro düzeyde sosyal çalışma müdahalelerinin yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the relationship between digital game addiction, narcissism and happiness levels of children between the ages of 9-15. The study is based on the compensation theory, the psychosocial development theory and the system theory. In this context, variance between the socio-demographic characteristics of the children participating in the study, digital game addiction, narcissism and happiness levels were examined. The sample of the study consists of 461 boys between the ages of 9-15, who continue their education in public schools in Bayrampaşa, Istanbul. The universe is the 4th, 5th, 6th and the 7th grade boys who go to state schools in Turkey. In the study, one of the mixed research designs, the design of placing qualitative data into quantitative design was used. The data collection tools consist of the Digital Game Addiction Scale, the Childhood Narcissism Scale, the School Children's Happiness Inventory, the 14-question socio-demographic form prepared by the researcher and the Draw a Person test. SPSS v24 package program and PROCESS v3.5 plug-in program were used in the analyzes. 95% confidence interval and p ≤0.05 values were accepted for significance. Quantitative data were analyzed by t-test, descriptive statistics, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), correlation, regression and mediation variability analysis; qualitative data were evaluated using the document analysis method. According to the findings of the study, there is a significant relationship between digital game addiction level and narcissism and happiness levels in children. For narcissism and happiness levels, which vary positively, the level of digital game addiction negatively mediates. Accordingly, as the level of digital game addiction increases in children, narcissism increases and happiness decreases. While there is a directly proportional increase between narcissism and happiness, when the digital game addiction level is mediator variable, narcissism increases and happiness decreases. Looking at the results, it is thought that the problem is not caused by the individual but by the society. For a solution, it is recommended to make more macro-level social work interventions within the framework of system theory, instead of the current medical model in combating addiction.