Öğretmen ve yönetici görüşlerine göre sosyal adalet liderliği bağlamında temel eğitim okullarında dijital eşitsizliğin önlenmesi
Prevention of digital inequality in primary and secondary schools in the context of social justice leadership according to teachers' and school administrators' views
  1. Tez No: 955821
  2. Yazar: CANER YALÇIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EREN KESİM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Bu araştırmanın amacı temel eğitim okullarında görev yapan yönetici ve öğretmenlerin, okul liderinin sergilediği sosyal adalet liderliği davranışları bağlamında dijital eşitsizliğin önlenmesine ilişkin görüşlerini ortaya koymaktır. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden iç içe geçmiş çoklu durum çalışması kullanılmış; çalışma grubunun oluşturulmasında aykırı durum örneklemesi yöntemine başvurulmuştur. Veriler yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmış ve tematik analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, Eskişehir il merkezinde sosyoekonomik düzey açısından farklılık gösteren dört temel eğitim okulunda görev yapan toplam 24 katılımcı oluşturmaktadır. Katılımcıların 16'sı öğretmen, 8'i ise yönetici (müdür ve müdür yardımcısı) konumundadır. Araştırma bulguları, öğrenci farklılıklarının eğitim süreçlerine doğrudan yansıdığını ve okul yöneticilerinin sosyal adalet liderliği davranışlarının dijital eşitsizliği önlemede belirleyici bir rol oynadığını göstermiştir. Dijital eşitsizliğin hem birinci düzeyde hem de ikinci ve üçüncü düzeyde yaşandığı; özellikle sosyoekonomik açıdan dezavantajlı bölgelerde erişim sorunlarının, sosyoekonomik düzeyi yüksek bölgelerdeki okullarda ise kullanım becerilerindeki farklılıkların ön plana çıktığı belirlenmiştir. Çalışmada ayrıca, okul yöneticilerinin dijital eşitsizliği azaltmak için teknolojik altyapıyı güçlendirme, öğrencilere kaynak bulma, öğrencilerin dijital beceri eğitimlerini geliştirme öğretmenlerin mesleki gelişimini destekleme, öğrenci ve aile iş birliğini artırma yönünde çeşitli stratejiler geliştirdiği tespit edilmiştir. Dijital eşitsizliğin önlenmesi için yalnızca teknolojik araçlara erişimin artırılmasının yeterli olmadığı; aynı zamanda dijital becerilerinin geliştirilmesi ve fayda sağlayıcı şekilde kullanılması gerektiği, sosyal adalet odaklı eğitim politikalarının oluşturulması ve merkezi ve yerel yönetimlerin aktif desteğinin sağlanması gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to reveal the opinions of school administrators and teachers working in primary education schools regarding the prevention of digital inequality within the framework of social justice leadership behaviors exhibited by school leaders. The study employed a qualitative research design based on an embedded multiple case study, and the study group was selected using the extreme case sampling method. Data were collected through semi-structured interview forms and analyzed using thematic analysis.The study group consisted of 24 participants working in four primary and secondary schools located in socioeconomically diverse regions of Eskişehir city center. Among the participants, 16 were teachers and 8 were administrators (principals and vice-principals).The findings indicated that student differences directly reflected on educational processes, and that school administrators' social justice leadership behaviors played a decisive role in preventing digital inequality. It was found that digital inequality manifested at both the first level and the second level,the third level access issues were prominent in socioeconomically disadvantaged areas, whereas skill differences were more pronounced in socioeconomically advantaged schools.The study also revealed that school administrators developed various strategies to reduce digital inequality, such as strengthening technological infrastructure, securing resources for students, improving students' digital literacy skills, supporting teachers' professional development, and enhancing collaboration between students and parents. It was emphasized that merely increasing access to technological devices was insufficient; efforts should also focus on developing students' digital skills, ensure beneficial and purposeful technology use, creating social justice-oriented educational policies, and securing active support from both central and local administrations.