Media architecture: An investigation on the usage of technology-driven devices in the spatial configuration of cities
Medya mimarisi: Şehirlerin mekansal konfigürasyonunda teknolojik cihazların kullanımı üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 665838
  2. Yazar: FAZELEH VAHDAT NEJAD
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOIRA VALERI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
İçinde bulunduğumuz çağda teknoloji ve medya hızlı bir değişim içinde ve şehirler farklı medya biçimlerini sunan platformlar haline geldi. Medya ve mimarinin entegrasyonu olarak medya mimarisi, yaşam alanları tasarlamak amacıyla medya ve teknoloji odaklı cihazları kullanma konusunda mimarlara yeni yaklaşımlar sağlamıştır. Medyanın şehirler sebebiyle ortaya çıkmasıyla ifade edilen dijitalleşmenin çağdaş yönlerinden biri, yeni medya platformları sayesinde oluşan yeni etkileşim şekilleridir. Kentsel alanlarda çok sayıda bulunan medya platformları vatandaşların çevrelerini algılama şekilleri üzerinde etkili olmuş ve yarattığı bu etkinin sonucunda insanların etkileşim biçimleri de etkilenmiştir. Bu tez, 19. yüzyıldan günümüze kadarki zaman aralığında medya, fotoğraf, filmler ve ekranların erken dönem biçimlerinin, yaşam alanlarının deneyimini yeniden şekillendirmedeki rolünü araştırmaktadır. Medya Mimarisinin esneklik ve kullanıcı özgürlüğü nitelikleri açısından 20. yüzyıla ait Mobil Mimari kavramı, yaşam alanı tasarımlarında medyanın ve dijital cihazların kullanılmasına giden yolu açan mimari tasarımlarda daha önceki yaklaşımlar bağlamında incelenmektedir. Şehirlerde medya kullanımı ve dijitalleşme artarken bu tez, bu çağdaş mekanların oluşturduğu farklı yeni etkileşim biçimlerini göstererek, onlar nedeniyle oluşan yeni sosyal alanları araştırıyor. Bu etkileşim biçimleri yaratılırken vatandaşların yaşam alanlarına ilişkin deneyimlerinde algının diğer yönleri fark edilir. Geniş kentsel ekranların ve ışıklı cephelerin bolluğunun yarattığı içerik ve biçimler vatandaşlara tanıdık gelse de, sunuldukları bağlam yeni bir algı biçimi yaratır ve bu tezde“Teknolojik Gizem”olarak açıklanan hissi ortaya çıkarır. Tezin tamamında, günümüz dünyasında şehirlerin ve mimarinin tek rolünün medyayı sunmak olmadığı, ancak bu yeni algı biçimlerini oluşturmada önemli bir role sahip olduğu ve kullanıcıların mekansal deneyimlerinin gizemlilik hissine hitap etmesini kolaylaştırdığı tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this era, technology and media are in a rapid change, cities have become a platform to present different forms of media. Media architecture, as the integration of media and architecture, has provided new approaches for architects to implement media and technology-driven devices to design living spaces. One of the contemporary aspects of digitalization, which has been signified by the emergence of media on the face of cities, is the new modes of interaction that are formed because of the new media platforms. The significant number of media platforms in the urban spaces have had an influence on how citizens perceive their environment, and as a result of this influence, people's interaction forms have been affected as well. This thesis investigates the role of early forms of media, photography, films and screens from 19th century to present, in reshaping the experience of living spaces. In the aspect of flexibility and user freedom qualities of Media Architecture, the concept of Mobile Architecture in the 20th century is investigated as earlier approaches in architectural designs that paved the path for implementing media and digital devices in designs of living spaces. As the use of media and digitalization grow in the face of cities, this thesis investigates the new social spaces that are created because of them, by demonstrating different new forms of interaction that these contemporary spaces have shaped. While these forms of interaction are being created, other aspects of perception are realized in citizens' experience of their living spaces. Although the content and forms created by abundance of large urban screens and illuminated facades may be familiar for citizens, the context that they are presented creates a new mode of perception and brings up feeling that are explained as“Technological Uncanny”in this thesis. Throughout the thesis, it is discussed that presenting media is not the only role of cities and architecture in the contemporary world, but they have the significant role of forming these new modes of perception and facilitates the spatial experience of users to address the uncanny sensation of people.