Ankara ili Çamlıdere ilçesi koyun yetiştiriciliğinin yapısal ve yetiştiricilik özellikleri
Structural and breeding characteristics of sheep rearing in Çamlidere district of Ankara province
  1. Tez No: 665865
  2. Yazar: BURAK TAŞKESTİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİROL DAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma Ankara ili Çamlıdere ilçesi koyunculuk işletmelerinin yapısal ve yetiştiricilik özelliklerini belirlemek amacı ile 4 alt bölgede toplam 50 adet koyunculuk işletmesinde anket yoluyla toplanan bilgilerin değerlendirilmesiyle yürütülmüştür. İşletme başına koyun sayısı ortalama 93.8 baş olup, bu sayı alt bölgelerde 84.0 ile 103.2 adet arasında değişim göstermiştir. İşletmelerdeki koyunların çoğunluğu Merinos ve Kıvırcık, yaklaşık %15'den fazlası Akkaraman kalanının ise melez tiplerden oluştuğu tespit edilmiştir. Çamlıdere genelinde yaylacılığın yaygın olduğu, fakat yetiştiricilerin dağlık alanlarda da ağıllarının bulunduğu gözlemlenmiştir. Çoğuz (ikiz ve üçüz) doğuran koyun sayısı en düşük 5.9, en yüksek 8.94 adet bulunmuştur. Kuzuların sütten kesim yaşı alt bölgelerde en düşük 3.5 en yüksek 4.27 ay olarak hesaplanmış, sütten kesim ağırlıkları ise 16.70 kg ile 20.41 kg arasında değişim göstermiştir. Koyunların baharla birlikte meraya çıkarıldıkları ve kar yağıncaya kadar merada otlatıldıkları, kışın ise ağıllara alınarak elde mevcut kesif yemlerle ek yemleme yapıldığı gözlenmiştir. İşletmelerin hayvancılıkla ilgili her konuda teknik bilgi aldıkları ve sağlık koruma şartlarına uydukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out by evaluating the information collected through a questionnaire in 50 sheep farms in 4 sub-regions in order to determine the structural and breeding characteristics of sheep farming in Çamlıdere district of Ankara. Average number of sheep per farm was 93.8 and this number varied between 84.0 and 103.2 in the sub-regions. It has been determined that the majority of sheep in the enterprises are Merinos and Kıvırcık, approximately 15% of them are Akkaraman and the rest are crossbreed types. It has been observed that transhumance is widespread throughout Çamlıdere, but breeders have sheepfolds in mountainous areas. The number of ewes that gave multiple births (twins and triplets) was found to be the lowest 5.9 and the highest 8.9. The weaning age of lambs in the sub-regions was calculated as the lowest 3.50 and the highest 4.27 months, and the weaning weight varied between 16.70 kg and 20.41 kg. It has been observed that the sheep are taken to the pasture in the spring and grazed on the pasture until the snow falls, and in winter, they were given additional feeds with the available concentrates by taking them into the pens. It has been determined that the enterprises obtain technical information on all matters related to animal husbandry and comply with the health protection requirements.