Bilişim teknolojileri öğretmenlerinin genel öz yeterlilikleri ile uzaktan eğitimde kodlama etkinliklerindeki öz yeterlilik algılarının incelenmesi
Analysing general self efficacy of information technology teachers' and their self efficacy perceptions in coding activities in distance education
- Tez No: 665887
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ONUR TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Sanat ve Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Uzaktan eğitim uzun zamandır önemli bir yöntem olarak biliyordu. Fakat Covid-19 salgını sonrasında önemi her zamankinden fazla hale geldi. Bu sebeple öğretmenlerin öz yeterlilik algılarının uzaktan eğitim sırasındaki düzeylerini araştırılması gereken bir konuyu haline getirmiştir. Çalışmanın amacı, BT öğretmenlerinin uzaktan eğitim kullanımı sonrasındaki genel öz yeterlilik ve kodlama etkinliklerindeki öz yeterlilik algıları arasında ilişki olup olmadığını araştırmaktır. Ayrıca araştırmaya katılan öğretmenlerin genel öz yeterlilik algıları ve uzaktan eğitimde kodlama etkinliklerindeki öz yeterlilik algılarının cinsiyetlerine, yaşlarına, kıdemlerine, çalıştıkları okul türüne ve programlama ile ilgili aldıkları ders sayısına göre farklılığın belirlenmesi diğer amaçlardır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplama araçları olarak, 7'li Likert tipte, Altun ve Mazman'ın (2012) Programlamaya İlişkin Öz yeterlilik Algısı ölçeği ile 5'li Likert tipte, Yıldırım ve İlhan'ın (2010) Genel Öz Yeterlilik ölçeği kullanılmıştır. Veri toplama ve değerlendirme sürecinde, ilk olarak kullanılacak ölçekler seçilmiştir. Sonrasında Google Form aracı üzerinden ölçekler hazırlanıp, araştırma evreni olarak seçilmiş olan BT Öğretmenlerinden, örneklem olarak seçilmiş olan İstanbul ilindeki öğretmenlere çevrimiçi yollar ile ulaştırılmıştır. Öğretmenlerin ölçek formlarını doldurmaları için dört (4) hafta süre verilmiştir. Bu süre sonunda elde edilen cevaplar SPSS aracı ile analiz edilmiştir. Ulaşılan bulgular değerlendirilerek süreç tamamlanmıştır. Kullanılan ölçekten Genel Öz Yeterlilik Ölçeği ve Programlamaya Yönelik Öz Yeterlilik Ölçeğinden elde edilen veriler sonucunda, cinsiyet, yaş, kıdem, çalışılan okul türü ve alınan ders sayısı değişkenlerine göre anlamlı fark bulunamamıştır. İki ölçek arasındaki ilişkinin saptanabilmesi amacı ile yapılan analiz sonucunda, iki ölçeğe ait beş (5) alt faktörün ilişkisi incelenmiştir. Bu alt faktörlerin arasında yüksek, orta, zayıf ilişki bulunmuştur. Bulguların detayları yöntem bölümünde anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Distance education has long known as an important method. But after the Covid-19 outbreak, its importance has become more than ever. For this reason, the level of teachers' self-efficacy perceptions during distance education has made it a subject to be researched. The aim of the study is to investigate whether there is a relationship between ICT teachers' self-efficacy perceptions in general self-efficacy and coding activities after using distance education. In addition, the general self-efficacy perceptions of the teachers participating in the study and the determination of the difference in the perception of self-efficacy in coding activities in distance education according to their gender, age, seniority, type of school they work and the number of courses they take on programming are other objectives. Descriptive survey model, one of the quantitative research methods, was used in the study. As data collection tools, 7-Likert-type, Altun and Mazman's (2012) Self-Efficacy Perception Scale for Programming and 5-Likert-type General Self-Efficacy Scale of Yıldırım and İlhan (2010) were used. In the data collection and evaluation process, the scales to be used first were chosen. Afterwards, scales were prepared using the Google Form tool and delivered online to teachers in Istanbul who were selected as a sample of ICT Teachers. Teachers were given four (4) weeks to fill out the scale forms. The answers obtained at the end of this period were analyzed with the SPSS tool. The process was completed by evaluating the findings. As a result of the data obtained from the General Self-Efficacy Scale and the Programming Self-Efficacy Scale, no significant difference was found in terms of gender, age, seniority, type of school studied and the number of courses taken. As a result of the analysis made to determine the relationship between the two scales, the relationship of five (5) sub-factors belonging to the two scales was examined. A high, medium and weak relationship was found between these sub-factors. Details of the findings are given in the method section.