Bağdat folkloru (Doğum, evlenme, ölüm gelenek ve görenekleri)
Baghdad folklore (Birth-marrige-death traditions)
- Tez No: 665889
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KUNDAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Kültür ve edebiyat geçmişte ve günümüzde medeniyet benliğini elde etmek ve kimliklerini kanıtlamak isteyen toplumların hassasiyet gösterdikleri temel özelliklerdendir. Tüm gelenek görenekler, şarkılar, müzikler, danslar, atasözleri, halk hikâyeleri vb. unsurlar halk edebiyatının inceleme alanındadır. Bu folklorik unsurlar insanın günlük yaşantısında kendini güvende hissetmesi, topluma adapte olması ve toplumun hareketlerine uyması için ihtiyaç duyacağı temel dinamiklerdir. İnsanoğlunun doğumla başlayıp ölümle biten yaşam sürecinde oldukça önem verilen belirli zaman dilimleri vardır. Doğum, evlilik ve ölüm bu süreçteki en önemli dönemlerdir. Bu nedenle toplumlar da bu dönemlere ve bunun dışında önem verilen başka süreçlerle ilgili çeşitli etkinlikler yapılmaktadır. İnsanoğlunun tarih sahnesine çıktığı andan itibaren belirli dönemlerde uygulanan, nesiller arası geçişle daha sonraki dönemlerde de varlığı devam eden bu etkinlikler gelenek görenek olarak adlandırılmaktadır. İnsan hayatındaki en önemli gelenekler ise doğum, evlilik ve ölüm gelenekleridir. Bunların tümü genel anlamda üzüntü ve sevinci diğer insanlar birlikte yaşamak için oluşturulmuş etkinliklerdir. Masallar, destanlar, efsaneler ve atasözleri gibi topluma mal olmuş en eski edebi ürünlerde geçmiş dönemlere ait birçok gelenek göreneğe rastlamak mümkündür. Bu ürünlerde sıklıkla görülen mitolojik unsurlar o milletin geçmişine yönelik önemli bilgiler sunabilmektedir. Irak'ın tarihin ilk yerleşim yerlerinden olan Mezopotamya'nın bulunduğu yer olması nedeniyle birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu nedenle oldukça zengin bir kültürel altyapıya sahiptir. Özellikle başkent Bağdat, geçmişten gelen kozmopolit yapısı ile başta Binbirgece masalları olmak üzere insanın hayal gücünün zenginliğini gösteren efsaneler, masallar, halk hikayeleri ve barındırdığı medeniyetlerden kalma gelenek görenek ve kültürel değerlerle önemli bir folklorik şehir konumundadır.
Özet (Çeviri)
Culture and literature are among the basic characteristics that societies that want to attain the civilization identity and prove their identity in the past and today. All traditions, songs, music, dances, proverbs, folk tales, etc. Elements are in the field of study of folk literature. These folkloric elements are the basic dynamics that a person will need in order to feel safe in daily life, to adapt to the society and to adapt to the movements of the society. In the life process of human beings that begins with birth and ends with death, there are certain periods of time that are highly important. Birth, marriage and death are the most important periods in this process. For this reason, various activities are carried out in societies related to these periods and other processes that are given importance. These activities, which have been applied in certain periods from the moment humankind appeared on the stage of history and continued to exist in later periods with the transition between generations, are called tradition. The most important traditions in human life are the traditions of birth, marriage and death. All of these are activities that are designed to help other people live together with sadness and joy in general. It is possible to find many traditions of past periods in the earliest literary works that belong to society, such as tales, epics, legends and proverbs. Mythological elements frequently seen in these products can provide important information about the past of that nation. It has hosted many civilizations since Iraq is the place where Mesopotamia, one of the first settlements in history, is located and it passes through two great rivers such as Euphrates and Tigris. For this reason, it has a very rich cultural infrastructure. Especially the capital Baghdad is an important folkloric city with its cosmopolitan structure from the past, especially with the thousandth night tales, legends, tales, folk tales that show the richness of human imagination and traditions and cultural values left from the civilizations it hosts.