Complex strategic interdependence of India and Israel during the post-Cold War
Hindistan ve İsrail'in Soğuk Savaş sonrası karmaşık stratejik karşılıklı bağımlılığı
- Tez No: 665901
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
11 Eylül 2001 sonrasındaki olaylar, Batı Afrika'dan güney Filipinler'e uzanan önemli Müslüman nüfusa sahip ülkeler grubundan oluşan geniş ve çeşitli bir bölge olan Müslüman dünyasındaki siyasi ortamı dramatik bir şekilde değiştirdi. Dünya çapında. Müslümanların terörizmle bağlantılı herhangi bir şeyle“daimi şüpheliler”olarak oluşturulmuş paranoyası, karşı istihbarat güdümlü çabaları bölgesel sınırların ötesine yaymaya devam eden bir klişedir. Sistemik epistemik ırkçılık yoluyla sürdürülen bu ötekileştirme kampanyası, kendini 11 Eylül'den çok önce özellikle Filistin ve Keşmir'de gösterdi. Ve bu tür anlatı şiddeti sürekliliği, yalnızca Filistin ve Keşmir'in siyasi haklarını baltalamakla kalmaz, aynı zamanda Filistinli ve Keşmirli bedenleri öldürülebilir diğerleri olarak gerekçelendirir. Hindistan ve İsrail, kendi çatışma bölgelerinde birbirleriyle işbirliği yapıyorlar; Keşmir ve Filistin. İşbirliği, Keşmir ve Filistin halkına boyun eğdirmek için strateji ve taktik alışverişi şeklinde gerçekleşiyor. Bu çalışma, iki Devletin Devlet terörizmini yürüttüğü işbirliğinin sınırlarını, onu Batı öncülüğündeki 'teröre karşı savaş'ın küresel çerçevesine yerleştirerek tanımlamaktadır. Çalışma ayrıca, bu ittifakın Keşmir ve Filistin çatışmasında bulunan ortaklıklar aracılığıyla sürdürülen Keşmir ve Filistin üzerindeki etkisini de araştırıyor. Bu tez, Hindistan ve İsrail arasında değiş tokuş edilen savaş taktiklerinin metodolojilerini tanımlamayı amaçlamaktadır. Çalışma, soğuk savaş sonrası dönemde Hindistan ve İsrail'in karmaşık stratejik karşılıklı bağımlılığını sorgulamaya çağırıyor ve bunu Keşmir ve Filistin çatışması merceğinden yanıtlıyor.
Özet (Çeviri)
Events post 9/11, 2001 have dramatically altered the political environment in the Muslim world, a vast and diverse region comprising the band of countries with significant Muslim populations that stretches from West Africa to the southern Philippines, as well as Muslim communities and Diasporas scattered throughout the world. The crafted paranoia of Muslims as the 'perennial suspects' with anything linked to terrorism is a stereotype that continues to pervade counter-intelligence driven efforts across territorial boundaries. This sustained campaign of Otherization through systemic epistemic racism manifested itself long before 9/11 especially in Palestine and Kashmir. And the continuum of such narrative violence not only undermines the political rights of Palestine and Kashmir, but also produces a justification for Palestinian and Kashmiri bodies as killable others.India and Israel are cooperating with each other in their respective conflict zones; Kashmir and Palestine. The cooperation is taking place in the form of exchanging strategies and tactics to subjugate the people of Kashmir and Palestine. This study identifies the frontiers of cooperation, where in the two States carry out the State terrorism placing it in the global framework of Western-led 'war on terror'. The study also investigates the impact of this alliance on Kashmir and Palestine, which has been sustaining through the commonalities found in Kashmir and Palestinian conflict. This thesis aims to define the methodologies of war tactics being exchanged between India and Israel. The study calls into question the complex strategic interdependence of India and Israel during the post-cold war era and answers it through the lens of Kashmir and Palestinian conflict.