The role of economic diplomacy in international cooperation and conflict: The US and China
Ekonomik diplomasinin uluslararası ilişkilerdeki rolü işbirliği ve çatışma: ABD ve Çin
  1. Tez No: 700942
  2. Yazar: ALI ABDULKAREEM ALI BILAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AKİF BAHADIR KAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez, ekonomik karşılıklı bağımlılığın Çin-ABD ilişkilerini etkilemedeki rolünü incelemektedir. ilişkileri çatışma yerine işbirliğine doğru iten ekonomik diplomasi eylemi. 1979'da ikili ilişkilerin geri dönmesinden bu yana gerginlikler ortaya çıktı, ancak ekonomik ağlar karşılıklı bağımlılık bu gerilimleri yatıştırmak, çözümler bulmak, dönüştürmek ve ilişkileri güçlendirmenin yanı sıra büyümelerini de sağlar. Bu tez, ekonominin rolünü incelemektedir. iki ülkenin her biri tarafından sağlanan veriler aracılığıyla ikili ilişkilere karşılıklı bağımlılık, teorik bir çerçeve aracılığıyla kuruluşlar, çalışmalar ve diğer birçok veritabanı ve kaynak karmaşık karşılıklı bağımlılık teorisi.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the role of economic interdependence in influencing Sino-US relations and the act of economic diplomacy that pushes relations toward cooperation rather than conflict. Tensions have arisen since the return of bilateral relations in 1979, but networks of economic interdependence have always worked to calm these tensions, find solutions, transform and strengthen relations, as well as ensure their growth. This thesis examines the role of economic interdependence on bilateral relations through data provided by each of the two countries, organizations, studies, and many other database and resources, through a theoretical framework of complex interdependence theory.