Make in India initiative: A study for sustainable development
Make in India (Hindistan'da yap) inovasyonu: Sürdürülebilir kalkınma için bir çalışma
- Tez No: 797911
- Danışmanlar: PROF. DR. APARNA SRIVASTAVA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Noida International University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Bu tez, sürdürülebilir bir kalkınma programı olan Make in India programını ve kapsamını, sektörel gelişmeleri, Doğrudan Yabancı Yatırım (FDI) programı yatırımları ve altyapı çalışmalarındaki yeniliklerini ele almaktadır. Bu tez, Hindistan'ın sürdürülebilir ekonomik kalkınma programlarının durumunu değerlendirmektedir. Hindistan'ın kalkınma programlarının devamlılığı ve Hindistan'ın ikili ülke ilişkileri kapsamındaki yatırım ve teknoloji transferleri ayrıntılı analiz edilmiştir. Bu bağlamda, Hindistan'ın yatırım arayışlarının tek tek ülkelerle ikili ilişkiler bağlamına oturtulduğu uluslararası boyuta büyük önem verilmiştir. Analizlerin açıkça ortaya koyduğu temel argüman, uluslararası yatırımların önemli fırsatlar sunduğu, daha fazla yatırımın bu programı daha da geliştireceğidir. Birinci bölüm, sürdürülebilir ekonomik kalkınma kavramının açıklanmasıyla başlamaktadır. Daha sonra modern ve tarihsel kalkınma teorileri incelenmiş, geçmişteki uluslararası düzenin bu teorileri ve eğilimleri nasıl yönlendirdiği incelenmiştir. Ardından geçmişteki çalışmaların günümüz siyasetine nasıl yön verdiği analiz edilmiştir. Tarihsel olarak, küresel kalkınma tarihinin kaderi, küresel ekonomilerin kaderini de doğrudan etkiliyordu. Nitekim her kriz dönemi kalkınma programlarından sapmayı da beraberinde getirmekteydi. Bu durum ülkelerin kalkınma politikalarının önemini de ortaya koymaktadır. Kalkınma teorileri bölgesel teoriler ile harmanlanmakta ve bu bağlamda yenilik programlarının değerlendirilmesi ele alınmaktadır. Bu durum, gelişmekte olan ülkelerin inovasyon programlarının bölgesel eşitsizlikleri gidermeye yönelik programlar yapmasını da sağlamaktadır. Son olarak bu bölümde, Hindistan'ın 1947'den günümüze kadarki beş yıllık kalkınma programları, dönemin konjonktürü çerçevesinde, ele alınmaktadır. Böylelikle geçmişten gelen değerler ve deneyimler sayesinde Make in India programının düzenlemeleri ve uygulanması tarihsel bir perspektiften anlatılmıştır. Bu bağlamda ikinci bölümde Hindistan'ın güncel inovasyon programı olan Make in India programı derinlemesine incelenmektedir. Make in India programının ilk duyurusu, nasıl bir kampanya izlendiği ve tarihi izlerden sağladığı faydalar tartışılmıştır. Daha sonra Make in India programının nasıl bir kalkınma programı olduğu açıklanarak Make in India programı kapsamındaki sektörler incelenmiştir. Bu sektörlerin mevcut durumu ele alınmış ve sektörlerde ilerleme sağlanıp sağlanmadığı değerlendirilmiştir. Ardından Make in India programı kapsamındaki tüm altyapı çalışmaları ve yenilikler incelenerek bu gelişmelerin entegrasyon çalışmaları analiz edilmiştir. Make in India programı kapsamında, tümevarım yöntemi ile, DYY politikaları ve bu politikaların sektörel teşvikleri analiz edilmiştir. Vaka çalışmaları ve anketlerle bu bölümlerin ince detayları incelenmiş ve çıkarımlarda bulunulmuştur. Çeşitli zorluklar her sektöre özgü olmakla birlikte, bu bölüm aynı zamanda yetersiz arz, yaygın talep ve ithalat eğilimi gibi çeşitli sistematik sorunları da tanımlamaktadır. Üçüncü bölümde, Çin'in sürdürülebilir kalkınma plan ve programları incelenmekte ve Make in India programı ile karşılaştırmalı olarak analiz edilmektedir. Bu bağlamda öncelikle Çin'in geçmişteki kalkınma programları ve projeleri tarihsel perspektifte incelenmiş, Çin'in günümüzdeki kalkınma programlarının tarihsel izleni ve teorileri tespit edilmiştir. Ardından Çin'in mevcut inovasyon programları açıklanmış ve“günümüz konjonktüründen”Çin'in uzun vadeli misyonları tartışılmıştır. Daha sonra Çin'in bu kalkınma programları, Hindistan'ın Make in India programı ile karşılaştırılarak analiz edilmiş ve her iki programın artıları ve eksileri belirtilmiştir. Ayrıca her iki ülkedeki geçmiş kalkınma programları ve beş yıllık kalkınma planları ele alınmıştır. Bu programların verileri analiz edilerek günümüze yansımaları incelenmiştir. Bu bağlamda, bölgesel az gelişmişliğin giderilmesi için ne tür programların denendiği irdelenmiş, orta ve uzun vadeli kalkınma programları karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Tüm bu analizler ve çıkarımlar sonucunda her iki ülkenin küresel politikaları karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Son bölümde ise Make in India programı için çeşitli çıkarımlar ve analizler yapılmıştır. Bu bağlamda, Hindistan'ın sürdürülebilir kalkınma programının daha işlevsel hale gelmesi ve uzun vadede daha genişletilebilmesi için çıkarımlar yapılmıştır. Bu kapsamda Make in India programının yol haritası güncel teoriler ışığında karşılaştırmalı olarak incelenmiş, gelecek program ve hedeflerin tutarlılığı için değerlendirmeler yapılmştır. Make in India programının kapsamı ve sınırları belirlenmiş, çıkarımlarda bulunulmuştur. Bu değerlendirmeler ışığında yaratıcı yıkım kavramı açıklanmış, yaratıcı yıkımın olası tehlikeleri Make in India programı bağlamında gösterilerek çeşitli çıkarımlar yapılmıştır. Make in India programı kapsamında covid19 dönemi ve sonrasındaki yeni planlar, programlar, hedefler ve yol haritaları açıklanmış ve Make in India programının geleceği için geniş çapta analizler yapılmıştır. Güney Asya'dan tüm dünyaya bakıldığında, Hindistan'ın Make in India programı, daha iyi bir toplum için var olan potansiyeli keşfetmenin bir yolu olarak değerlendirilebilir. Bu değerlendirme Çin'in mevcut yönetim felsefesiyle karşılaştırıldığında kalkınma kavramı farklı bir anlam kazanıyor. Ancak, Make in India programının Hindistan'daki sektörlerle olan karmaşık karşılıklı bağımlılığı, bu planın daha da geliştirilmesini gerekli kılıyor. Yine de Hindistan'ın yekpare bir kalkınma politikası var ve bu politika hükümet tarafından güçlü bir şekilde destekleniyor. Hindistan dünyanın en olağanüstü güçlerinden biri olduğu için bu durum nihayetinde bölgenin kaderini de doğrudan etkileyecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the Make in India program, which is a sustainable development program, and its scope, sectoral advances, Foreign Direct Investment (FDI) programs' investments, and innovations in infrastructure work. This thesis evaluates the state of India's sustainable economic development programs. Continuity of India's development programs and then, within the scope of India's bilateral country relations, were separated and analysed in the field of investment and technology transfers. In this context, great importance has been attached to the international dimension, in which India's investment quests are contextualized in bilateral relations with individual countries. What further analysis makes clear is that the international arena offers significant opportunities, but at the same time, realizing more investment will further develop this program. The first part starts with the explanation of the concept of sustainable economic development. Afterward, modern and historical theories were examined, and how the international environment in the past directed these theories and trends was reviewed. After that, how past works guided today's politics were analysed. Historically, the fate of global development history reflected the destiny of global economies. As a matter of fact, it brings along deviation from development programs after each crisis period. In this case, it also reveals the importance of countries' development policies. Theories of development are blended with regional theories, and the evaluation of innovation programs in this context is discussed. This situation enables innovation programs in developing countries to make programs to eliminate regional inequalities. Finally, in this section, India's five-year development programs from 1947 to the present are discussed within the framework of the conjuncture of the period. In this way, thanks to the values and experiences from the past, the regulations and the implementation of the Make in India program were explained from a historical perspective. In this context, the Make in India program, which is India's current innovation program, is examined in depth in the second part. The first announcement of the Make in India program, what kind of a campaign it followed, and its benefits from historical traces were discussed. Then, by explaining what kind of development program the Make in India program is, sectors within the Make in India program's scope were examined. The current situation of these sectors has been considered and whether progress has been made. Afterwards, all infrastructure works and innovations within the scope of the Make in India program were examined, and the integration studies of these developments were examined. Under the Make in India program, the induction method will analyse FDI policies and sectoral incentives of these policies. With case studies and questionnaires, these sections' fine details were examined, and inferences were made. While the various challenges are specific to each sector, this chapter also identifies various systematic problems such as insufficient supply, pervasive demand, and import propensity. In the third part, China's sustainable development plans and programs are examined and analysed comparatively with the Make in India program. In this context, firstly, China's past development programs and projects were explored in historical longitude, and the historical traces and theories of China's development programs today were determined. Afterwards, China's current innovation programs were explained, and long-term missions were discussed from“today's conjuncture”. Later, these development programs of China were analysed compared to India's Make in India program, and the pros and cons of both programs were discussed. Besides, the past development programs and five-year development plans in both countries were discussed. These programs' data and their reflections to the present were mutually examined and their considerations to the present day. In this context, what kind of programs are being tried to overcome the regional underdevelopment have been studied, and the medium- and long-term development programs have been analysed comparatively. As a result of all these analyses and inferences, both countries' global policies have been analysed comparatively. In the last part, inferences and analyses are made for the Make in India program. In this context, deductions are made for India's sustainable development program to become more functional and to be more expandable in the long term. In this context, the Make in India program's road map was examined comparatively in the light of current theories, and the consistency of the future program and goals was evaluated. The scope and boundaries of the Make in India program were determined, and inferences were made. In the light of these evaluations, the concept of creative destruction was explained, and speculations were made by demonstrating the possible dangers of creative destruction to the Make in India program. The new plans, programs, missions, and road maps within the Make in India program's scope in the covid19 period and afterward were analysed, and the future of the Make in India program was widely analysed. Looking at the whole world from South Asia, India's Make in India program can be considered as a way of evaluating the existing potential for a better society. When this is also viewed with China's current management philosophy, the concept of development takes on a different concept. However, the Make in India program's complex interdependence strategy with its internal sectors is essential for the further development of this plan. Still, India has a unified development policy, and this program is strongly supported by political will. This situation will ultimately affect the destiny of the region as India is one of the world's most extraordinary powers.