Deneysel mesane iskemi reperfüzyon modelinde kakule (Elettaria cardamomum)'nin koruyucu etkisinin araştırılması: biyokimyasal ve histopatolojik çalışma
Investigation of the protective effect of cardamom (elettaria cardamomum) in the experimental bladder ischemia reperfusion model: biochemical and histopathological study
- Tez No: 665905
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜL BELGE KURUTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Tıbbi Biyoloji, Biochemistry, Medical Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Organlara ve dokulara giden kanın bazı nedenlerden dolayı azalması veya durması sonucunda perfüzyonun bozulması olayına iskemi-denir. İskemi sonucu dokunun oksijensiz kalması, hücresel enerji depolarının boşalması hücre ölümüne yol.açmaktadır. Kan dolaşımının iskemi oluşumu sonunda yeniden düzenlenmesi olayına reperfüzyon denir. Reperfüzyon, iskemi sonucunda oluşan hasarın genişlemesine yol açmaktadır. Bu duruma iskemi-reperfüzyon denir. İskemi-reperfüzyon sonucuoluşan hasarın nedeni reaktif oksijen türleridir. Obstrüktif mesane disfonksiyonu, hiperaktivite, hiperkolesterolemi ve diyabet de.dahil olmak üzere çeşitli mesane hastalıkları iskemi-reperfüzyon neden olabilir. Kakule (Elettaria cardomomum), ' Zingiberacene ' familyasından 3-5 metre yükselen, büyük yapraklı, çok yıllık, otsu. bitkidir. Bitkinin, 10-20 mm uzunlukta, oval biçimde, üçlü şekil formunda ve sarı-yeşilimsi meyvelerinde, birçok siyah renkli tohum bulundurmaktadır. Kakulenin kuru meyveleri, vanilya ve safrandan sonra, dünyanın en pahalı baharatları arasında sayılır. Anavatanı, Hindistan' ın güneybatısında.bulunan Kerala eyaleti ve Batı Ghat ormanlarıdır. Günümüzde Guatemala, Malezya, Hindistan, Tanzanya gibi ülkelerde tarımı yapılmaktadır. Tıbbi olarak, gaz çözücü ve iştah açıcı olarak kullanılmaktadır. Hindistan' da uygulanan.geleneksel Ayurveda tıbbında; öksürük, soğuk algınlığı, bronşit, astım hastalıklarında etkilidir. Ülkemizde yetişmeyen bir bitki olmasına rağmen, halk tıbbında midevi ve gaz söktürücü etkileri olarak kullanılır. Bu çalışmada, ratlara tedavi olarak kakule verilip iskemi-reperfüzyon hasarına karşı koruyucu etkisi araştırılmıştır. Çalışmamızda 24 adet 250-300 gram ağırlığında wistar albino sıçan kullanıldı. Deney rastgele seçimle 3 gruptan oluşturuldu. İ-R grubu (n=8), sham grubu (n=8) ve tedavi grubu (n=8). Tedavi grubuna bir gün önceden kakule ekstraktı (50 mg/kg) 1 ml gavaj yoluyla verildi. Yine bir gün önceden sham grubuna serum fizyolojik (% 0,9 NaCI) 1 ml gavaj yoluyla verildi. Ertesi gün deneklere anestazik olarak ketamine (50 mg / kg) müsküler injeksiyon ile uygulandı. Her gruptaki sıçanların mesanesine 30 dk iskemi, 30 dk reperfüzyon işlemi uygulandı. Daha sonra her 3 gruptaki sıçanlar sakrifiye edilerek mesane dokuları çıkarıldı. Elde edilen bu dokular iki eşit parçaya bölünerek bir parçası histopatolojik analiz için formaldehit içerisine konuldu. Diğer parçası biyokimyasal analiz için ayrıldı. Biyokimyasal analiz için mesane dokusunda oksidatif stresin belirteçleri olarak malondialdehit (MDA), süperoksit dismutaz (SOD) ve katalaz (CAT) düzeyleri spektrofotometrik olarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Ischemia is the case of deterioration of perfusion as a result of the decrease or cease of blood flowing to organs and tissues. As a result of ischemia, the tissue is deprived of oxygen and the cellular energy stores are emptied, leading to cell death. The reorganization of the blood circulation at the end of ischemia is called reperfusion.Reperfusion leads to the expansion of the damage caused by ischemia.This condition is called ischemia / reperfusion.Damage caused by ischemia / reperfusion is caused by reactive oxygen species.Various bladder diseases including obstructive.bladder dysfunction, hyperactivity, hypercholesterolemia and diabetes can cause ischemia/reperfusion. Cardamom (Elettaria cardamomum) is a perennial, herbaceous plant with large leaves, rising 3-5 meters from the 'Zingiberaceae' family. The plant contains many black seeds in its 10-20 mm length, oval shape, triple shape form and yellow-greenish fruits.The dried fruits of cardamom are considered among the most expensive spices in the world, after vanilla and saffron. Its homeland is the state of Kerala in southwest India and the West Ghat forests. Today, it is cultivated in countries such as Guatemala, Malaysia, India and Tanzania. It is used medicinally as a gas solvent and appetizer.In traditional Ayurvedic medicine applied in India; It is effective in cough, cold, bronchitis and asthma diseases. Although it is a plant that does not grow in our country, it is used in folk medicine as stomach and gas-removing effects. In this_study, the protective effect of cardamom given to rats against ischemia-reperfusion injury was investigated.In our study, 24 Wistar albino rats weighing 250-300 grams were used.The experiment was formed from 3 groups by random selection. Control group (n = 8), sham group (n = 8), and treatment group (n = 8).One day before, cardamom extract (50 mg / kg) was given to the treatment group by gavage of 1 ml. One day before, saline (0.9 % NaCl) was given to the sham group by means of 1 ml gavage.The next day, ketamine (50 mg / kg) was administered to the subjects as an anesthetic by muscular injection. 30 minutes of ischemia and 30 minutes of reperfusion were applied to the bladder of rats in each group.Later, rats in all 3 groups were sacrificed and their bladder tissues were removed.These tissues obtained were divided into two equal parts and one part was placed in formaldehyde for histopathological analysis.The other part was set aside for biochemical analysis. For biochemical analysis, malondialdehyde (MDA), superoxide dismutase (SOD) and catalase (CAT) levels were measured spectrophotometrically as markers of oxidative stress in bladder tissue.