Biocontrol of fungal pathogens responsible for postharvest diseases in apple and lemon using antagonistic yeasts
Elma ve limonda bozulma etmeni olan fungal patojenlerinantagonistik mayalar ile biyokontrolü
  1. Tez No: 665912
  2. Yazar: BİLAL AĞIRMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ERTEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 307
Özet
Bu çalışmada, epifitik mayaların iki önemli hasat sonrası patojene karşı, Penicillium expansum DSM62841 (mavi küf) ve Penicillium digitatum (yeşil küf) biyokontrol potansiyelleri in vitro ve in vivo olarak değerlendirilmiştir. Elma çeşidi olarak Starking Delicious, limon cinsi olarak ise Kütdiken kullanılmıştır. Farklı elma ve limon çeşitlerinden izole edilen toplam 69 izolatın 5.8 S rRNA bölgelerine PCR-RFLP uygulanmış ve sonrasında 26 S rRNA genine ait D1/D2 bölgesinin sekans dizisi elde edilerek moleküler tanımlamaları yapılmıştır. Ön testlerden sonra, Aureobasidium pullulans GE17 ve Meyerozyma guilliermondii KL3 suşları mavi ve yeşil küflere karşı göstermiş oldukları güçlü antagonist aktiviteden dolayı umut verici antagonist suşlar olarak seçilmiştir. Denemelerde bu mayalar tekli ve karışık kültür olarak test edilmiş ayrıca maya hücre sayılarının farklı konsantrasyonlarının biyokontrol aktivite üzerine etkisi de incelenmiştir. Bu iki mayanın antagonist etkilerinin alan ve besin için rekabet etme, uçucu organik bileşik üretimi, hücre dışı litik enzim üretimi (β-1,3 glukanaz, proteaz ve jelatinaz) ve fungal spor çimlenmesinin inhibisyonu gibi birden fazla mekanizmaya bağlı olduğu belirlenmiştir. Antagonist maya kullanımı ile Penicillium expansum DSM62841 ve Penicillium digitatum DSM2750 patojenlerinin misel gelişimi in vitro koşullarda sırasıyla %83.40 ve %74.70 oranlarında engellenmiştir. Elma ve limonlar endüstriyel koşularda soğuk hava odalarında üç ay boyunca depolanmış ve depolama süresi boyunca maya uygulanan meyvelerde bozulma oranı, bozulma şiddeti ve patojen lezyon çapı değerlerinde kontrol grubuna göre düşüş belirlenmiştir. Ek olarak, yüzeyleri maya ile kaplanmış bir şekilde elma ve limonlar oda koşullarında (20 ± 2 °C ve 50 ± 5 % RH) 45 gün süreyle depolanmış ve elde edilen sonuçlara göre maya uygulamasının meyvelerin pH, asitlik, ağırlık kaybı, briks, tekstür ve esmerleşme gibi kalite özelliklerini olumlu etkilediği belirlenmiştir. Çalışmada kullanılan her iki mayanın ve bunların karışık kültürünün patulini in vitro koşullarda başarılı bir şekilde parçaladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, the biocontrol potential of epiphytic yeasts against two significant postharvest pathogens, Penicillium expansum DSM62841 (blue mold) and Penicillium digitatum DSM2750 (green mold) was evaluated in vitro and in vivo. „Starking Delicious‟ and „Kutdiken‟ cultivars were selected as the apple and lemon varieties, respectively. A total of 69 yeasts isolated from different cultivars of apples and lemons were identified by a combination of PCR-RFLP of the 5.8 S rRNA region and sequencing of the D1/D2 domain of the 26 S rRNA gene. After preliminary screening, Aureobasidium pullulans GE17 and Meyerozyma guilliermondii KL emerged as promising antagonistic strains due to their strong antagonistic activity against blue and green molds. Besides the experimentation with single and mixed cultures of these yeasts, the effects of different concentrations of the yeasts on biocontrol activity were also investigated. It was discovered that the antagonistic effect of these two yeast strains depends on several mechanisms of action, including competition for space and nutrients, production of VOCs, secretion of extracellular lytic enzymes (β-1,3 glucanase, protease and gelatinase), and inhibition of fungal spore germination. Using antagonistic yeasts, percent (%) inhibition of the mycelial growth of Penicillium expansum DSM62841 and Penicillium digitatum DSM2750 in vitro was achieved by 83.40% and 74.70%, respectively. Apples and lemons were stored in a cold room under industrial conditions for 3 months, and infection rate, disease severity, and lesion diameter of pathogens decreased by yeast treatment compared to the control throughout the storage period. In addition, yeast coated apples and lemons were stored at ambient condition (20 ± 2 °C and 50 ± 5 % RH) for 45 days, and results indicate that yeast application showed positive impact on the quality parameters including pH, titratable acidity, weight loss, brix, texture, and browning during storage. Biodegradation of patulin was achieved successfully by both of the studied yeasts and their mixed culture in vitro.