Feminist features in gothic fiction: An Analysis of Mysteries of Udolpho, Northanger Abbey, and Wuthering Heights
Gotik kurguda feminist özellikler: Udolfo'nun Gizemleri Analizi, Northanger Manastırı ve Wuthering Heights
- Tez No: 665913
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAYAD ENWIYA JAJO AL-JAMANI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma, Mysteries of Udolpho, Northanger Abbey ve Wuthering Heights ile ilgili Gotik kurgunun feminist özellikleriyle ilgileniyor. Çalışma, bu özelliklerin ana hatlarını çizmenin yanı sıra gelişimlerini çizelgelemeyi ve bu metinlerdeki kadın karakterlerin, son zamanlarda Ann Radcliffe, Jane Austen ve Emily Bronte'nin eserlerinde tasvir edilen Gotik unsurlar aracılığıyla ortaya çıktığı gibi topluluklarında nasıl zorluklarla karşılaştığını göstermeyi amaçlamaktadır. on sekizinci yüzyıl ve on dokuzuncu yüzyılın başı. Bu tez, destekleyici bir teori olarak Eko-eleştirel yaklaşımı kullanarak, bu romanları feminist bir bakış açısıyla incelemeyi amaçlamaktadır. Bu iki edebi teorinin uygulanması, bu metinlere yeni bir ışık tutmaya yardımcı olur. Tez dört bölüme ayrılmıştır. İlk bölüm, romanların anlaşılması için Gotik, Kadın Gotik ve Ekolojik yaklaşımlar gibi terimlerin tanımlarını sağlayarak teorik çerçevede ana kavramların girişine ayrılmıştır. Diğer üç bölüm, bu romanların bağlamsal ve metinsel bir analizini içerir ve bu, yazarların biyografilerinin kısa tanıtımı ile elde edilecektir. Yazarların kendi yazıları üzerinde etkisi olabilecek ilgili önemli gerçekler, olaylar, durumlar ve gerçek figürler de incelenecektir. Eserlerinin kronolojik bir listesi, romanlarında kadın yazarların üsluplarının özelliklerine genel bir bakış sunacak. Bu romanların semboller, motifler ve dekor gibi diğer yönleri de kadın yazarların kadınların zor koşullarıyla nasıl yüzleştiklerini açıklamak için analiz edilir. Romanlarında doğayı veya manzaranın rolünü kullanma yaklaşımları ve zamanları.
Özet (Çeviri)
The current study is concerned with the feminist features in Gothic fiction, mainly Mysteries of Udolpho, Northanger Abbey, and Wuthering Heights. The study aims at outlining these features as well as charting their development and showing how the female characters in these texts face hardships in their communities as revealed through the Gothic elements delineated in the works of Ann Radcliffe, Jane Austen, and Emily Bronte within the late eighteenth century and the beginning of the nineteen century. This thesis aims at analyzing these novels from a feminist point of view mainly, using the Ecocritical approach as a supporting theory. The application of these two literary theories helps in shedding new light on these texts. The thesis is divided into four chapters. The first chapter is dedicated to the introduction of the chief concepts in the theoretical framework by providing definitions to terms such as Gothic, Female Gothic and Ecocritical approaches for the understanding of the novels. The other three chapters involve a contextual and textual analysis of these novels, and this will be relevant key facts, events, situations and real figures that could have had an influence on the writings of the authors themselves will also be examined. A chronological list of their works will offer an overview of the characteristics of female writers' style in their novels. Other aspects of these novels, such as symbols, motifs and setting are also analyzed in order to explain how female writers tackle the way women faced the difficult conditions of their. Times as well as their approaches to using nature or the role of landscape in their novels.