Muallaka şiirlerinde kadın algısı
The image of women in Muallaka poetrys
  1. Tez No: 665925
  2. Yazar: NESLİHAN BOZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM ERYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, muallaka şiirlerinde kadın algısı ele alınmıştır. Öncelikle bu dönemi anlatırken neden 'cahiliye' adlandırılmasına başvurulduğu açıklanmış ve dönemin adı ile sosyal yaşantısı arasında bağ kurulmuştur. Cahiliye dönemine genel bir bakış açısı çizilmiş, toplumun karakteristik yapısına, sahip oldukları ilimlere, inandıkları dinlere, yaşadıkları coğrafyanın da verdiği psiko-sosyal tutum neticesinde kadına olan bakış açılarına ve bu sosyal hayat içerisindeki kadının konumuna değinilmiştir. Cahiliye Döneminin sosyo-kültürel yapısı ve edebiyatla olan bağı incelenirken, her biri bir edebiyat harikası olan muallakaların önemi üzerinde durulmuştur. Muallaka şairlerinin hayatlarına kısaca değinilmiş, şiirlerinden örneklere yer verilmiştir. Daha sonra bu şiirler içerisinde kadının konu edinildiği beyitler yorumlanmaya çalışılmıştır. Cahiliye kadınının sosyal statü farkı, gündelik yaşamı, annelik ve eşlik durumu, ahlakî yapısı, giyim kuşamları ve dönemin güzellik anlayışıyla ifade edilen fiziki yapısı gibi özellikleri aktarılırken muallaka şiirleri referans alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyse the image of women in Muallaka Poetrys. As a prologue we tried to comprehend why this era was named“Cahiliyye”and looked into the relationship between sociology and the daily life of the people. We targeted to depict a general view of the said period through the main characteristics of the society; in terms of the beliefs, tradition and scientific background as well the geography shaping the conception of women as individual. While scrutinizing cahiliyye period social structure, we detailed many muallaka poetry each definitely is a masterpiece and their famed poets whom deserves all the respect. In these poems womens are defined and reviewed. Finally women's social status, ethical duties, daily routines, their maternal and matrimonial conditions, besides the physical, and aesthetic characters are revealed by almost each verse of the poems.