Renal hücreli kanserin alt tiplerinin ayrımında multiparametrik MRG'nin tanısal etkinliği
The diagnostic efficacy of multiparametric MRİ in determining subtypes of renal cell cancer
  1. Tez No: 665940
  2. Yazar: CEMAL AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL CANSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı konvansiyonel T2 ağırlıklı görüntüler, dinamik kontrastlı MRG ve ADC değerleri kullanılarak, multiparametrik MRG'nin renal hücreli kanserin (RHK) sık görülen alt tiplerinin ayrımındaki tanısal etkinliğinin değerlendirilmesidir. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza böbrekte kitle nedeniyle opere edilen ve operasyon öncesi kontrastlı dinamik üst abdomen MRG incelemesi bulunan 91 hastadaki (18'i kadın, 73'ü erkek; yaş aralığı, 18-85 yaş; ortalama yaş 61,8) 59 şeffaf hücreli tip, 29 papiller hücreli tip ve 10 kromofob tip 98 adet tümör (ortalama tümör çapı, 4 cm) dahil edildi. 3 Tesla MRG cihazı ile aksiyel planda DAG sekansları, T2 ağırlıklı sekanslar, kontrast öncesi ve sonrasında üç fazda (kortikomedüller faz, nefrografik faz, ekskretuar faz) T1 ağırlıklı sekanslar değerlendirildi. Normal renal parankimden ve tümörden ''region of interest'' (ROİ) ölçümleri kullanılarak sinyal intensite değişim yüzdesi, tümör-korteks kontrastlanma indeksi, kontrast yıkanma oranı, tümör apperent diffusion coefficient (ADC) değeri, tümör-korteks ADC oranı ve tümörün kalitatif olarak T2 skorlaması yapıldı. Şeffaf hücreli RHK'yi şeffaf dışı RHK'den ayırt etmek için, ROC (receiver operating characretistics) analizi kullanıldı. Nominal ve ordinal değişkenler arasındaki uyumun değerlendirilmesinde Cramer's V katsayısı hesaplandı. İstatistik anlamlılık sınır değeri olarak p%130,6), tümör-korteks kontrastlanma indeksinin duyarlılığı %86 ve özgüllüğü %82 (AUC 0,89, kesim noktası>0,52), tümör ADC değerinin duyarlılığı %81 ve özgüllüğü %90 (AUC 0,92, kesim noktası>1,14), ADC oranının duyarlılığı %80 ve özgüllüğü %87 (AUC 0,91, kesim noktası>0,61), kontrast yıkanma oranının duyarlılığı %76, özgüllüğü ise %70 (AUC 0,72, kesim noktası>%5,82) bulundu.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to evaluate the diagnostic efficiency of multiparametric MRI in differentiation of common subtypes of renal cell cancer (RCC) by using conventional T2-weighted images, dynamic contrast-enhanced MRI and ADC values. Materials and Methods: Ninety-eight tumors (mean tumor diameter, 4 cm) of 59 clear cell type, 29 papillary cell type and 10 chromophobe type renal cell cancers in 91 patients (18 female, 73 male; age range, 18-85 years; mean age 61.8 years) who were operated for renal cell cancer and had pre-operative contrast enhanced upper abdomen MRI were included in our study. In the axial plane, DWI sequences, T2-weighted sequences, pre-contrast T1-weighted sequence and after contrast T1-weighted sequences in three phases (corticomedullary phase, nephrographic phase, excretory phase) were obtained. Region of interest measurements within uninvolved renal parenchyma and tumor were used to calculate signal intensity change percentage, tumor-cortex contrast index, contrast washout rate, apperent diffusion coefficient (ADC) value of the tumor, tumor-cortex ADC ratio and qualitive T2 scoring. In order to distinguish clear cell RCC from non-clear cell RCCs, ROC (receiver operating characretistics) analysis was used to determine the cutting points of the radiological parameters and the area under the curve, sensitivity and specificity values were calculated. The level of significance was determined as p 130.6%), sensitivity of tumor-cortex enhancement index was 86%, and specificity 82% (AUC 0.89, cut-off point> 0.52), sensitivity of tumor ADC value 81% and specificity 90% (AUC 0.92, cutoff point> 1.14), sensitivity of ADC ratio 80% and specificity 87% (AUC 0.91, cut-off point> 0.61), the sensitivity of the washout rate was 76%, and the specificity was 70% (AUC 0.72, cut-off point> 5.82%).