Hemşirelik öğrencilerinin sosyal sorun çözme ve psikolojik iyi olma durumları arasındaki ilişkide duygu ifadesi ve benlik saygısının aracılık rolü
The mediating role of emotional expression and self-esteem in the relationship between social problem solving and psychological well-being of nursing students
  1. Tez No: 665941
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL EROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikoloji, Nursing, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmada hemşirelik öğrencilerinin sosyal sorun çözme ve psikolojik iyi olma durumları arasındaki ilişkide duygu ifadesi ve benlik saygısının aracılık rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hemşirelik Fakültesinde eğitim gören 1. 2. 3. ve 4. sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Araştırma örneklemini Hemşirelik Fakültesinde eğitim gören gönüllü toplam 476 öğrenci oluşturmuştur. Çalışmada verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Sosyal Sorun Çözme Ölçeği, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, Duyguları İfade Etme Ölçeği ve Psikolojik İyi Olma Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde SPSS-25.0 paket programı kullanılmıştır. Analizde Proccess analiz yöntemi aracılığıyla betimleyici istatistikler, örneklem t testi, korelasyon katsayısı ve regresyon analiz testleri uygulanmıştır. Sosyal sorun çözmenin psikolojik iyi olma üzendeki etkisinde duygu ifadesi ve benlik saygının aracı rolünün olup olmadığını test etmek amacıyla oluşturulan modelin korelasyon analizi sonucunda, sosyal sorun çözmenin psikolojik iyi olma üzerinde anlamlı bir etkisinin olduğu bulunmuştur. Sosyal sorun çözmenin duygu ifadesi üzerinde doğrudan etkili olduğu, duygu ifadesinin psikolojik iyi olma üzerinde doğrudan etkili olduğu, duygu ifadesi ile benlik saygısı arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu; sosyal sorun çözmenin benlik saygısı üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı, benlik saygısının psikolojik iyi olma üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı bulunmuştur. Sosyal sorun çözmenin psikolojik iyi olma üzerindeki etkisinde duygu ifadesi aracı rolünün kısmen etkili olduğu, sosyal sorun çözmenin psikolojik iyi olma üzerindeki etkisinde benlik saygısı aracı rolünün olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is intended to examine the mediat role of expression of emotion and self-esteem in the relationship between social problem solving and psychological well-being of nursing students.The universe of the research was studied at Aydin Adnan Menderes University Faculty of Nursing 1. 2. 3. ve 4. students of the class. A total of 476 volunteers who were trained in the Faculty of Nursing made up the research sample. Personal Information Form, Social Problem Solving Scale, Rosenberg Self Esteem Scale, Emotional Expression Scale and Psychological Well-Being Scale were used in the collection of data. SPSS-25.0 package program was used in the analysis of research data.In the analysis, decomposition statistics, sample t test, correlation coefficient and regression analysis tests were applied through Proccess analysis method. As a result of the correlation analysis of the model created to test whether emotion expression and self-respect have an intermediary role in the effect of social problem solving on psychological well-being, it was found that social problem solving has a significant effect on psychological well-being. That social problem solving has a direct effect on emotion expression, that expression of emotion has a direct effect on psychological well-being, that there is a significant negative relationship between emotion expression and self-respect; it has been found that social problem solving has no meaningful effect on self-respect and self-respect has no meaningful effect on psychological well-being. It has been found that the role of emotion expression tool is partially effective in the effect of social problem solving on psychological well-being, and that social problem solving has no role as a self-respect tool in the effect on psychological well-being.