Üniversite öğrencisi gençlere çocuk istismarı ve ihmali konusunda yapılan eğitimin bilgi ve farkındalıklarına etkisi
The impact of training on child abuse and neglect over knowledge and awareness level on college students
  1. Tez No: 426979
  2. Yazar: HÜSNİYE ALTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN ŞAHİN DAĞLI, PROF. DR. IŞIL İREM BUDAKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Pediatri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Çocukların istismar ve ihmali, Dünya Sağlık Örgütü gibi otoriteler tarafından bir halk sağlığı sorunu olarak kabul edilmektedir. Çocuk istismarı vakaları arttıkça, ülkemizde de çocuk istismarını önlemeye yönelik çalışmalara gereksinim artmakta, bu konuyla ilgili gelecekte çocuklarla ilgili alanlarda çalışacak meslekler için duyarlı, eğitimli profesyonellerin yetiştirilmesi önem kazanmaktadır. Bu nedenle Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Sosyal Pediatri Bilim Dalı ve Çocuk İstismarını ve İhmalini Önleme Derneği işbirliğinde mezun olduktan sonra çocuk istismarı olguları ile çalışma olasılığı yüksek olan tıp, hemşirelik, psikoloji, rehberlik ve psikolojik danışma, sosyal hizmet, çocuk gelişimi gibi bölümlerde okuyan gönüllü üniversite öğrencilerine çocuk istismarı ve ihmali konusunda bir eğitim gerçekleştirilmektedir. Bu eğitimlerin bilgi ve farkındalığı artırdığını görmek eğitimlerin etkinliğini göstermek için önemlidir. Bu tez çalışmasında, öncelikle bilgi ve farkındalığı ölçmek için sırasıyla“çocuk istismarı ve ihmali bilgi testi”ve“çocuk istismarı ve ihmali farkındalık ölçeği”adı verilen iki ölçek geliştirilmiş, bu ölçeklerin geçerlik ve güvenilirliği gösterilmiş; daha sonra 2014-2015 eğitim yılında verilen eğitimi tamamlayan 43 üniversite öğrencisinin eğitim öncesi ve eğitim sonrası bilgi ve farkındalıkları bu ölçeklerle değerlendirilmiştir. Eğitim ile tüm gruplarda bilgi düzeyi istatistiksel olarak artmış, yaş, cinsiyet, okuduğu bölümden etkilenmemiştir. Eğitim ile farkındalık düzeyi ise fiziksel istismar dışında tüm istismar türleri için istatistiksel olarak artmış yaş, cinsiyet ve okudukları bölümden etkilenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Child abuse and neglect is considered to be a public health issue from many by authorities such as the World Health Organisation. As child abuse cases increase the need for studies about prevention of child abuse also increase; therefore it is getting more important to have sensitive and well-trained staff in related professions who will come across such patients in the future. The Turkish Society for the prevention of Child Abuse and Neglect in cooperation with Gazi University Faculty of Medicine Department of Social Paediatrics is training university students who are likely encounter child abuse cases after graduation such as medicine, nursery, psychology, psychological counselling and guidance, social worker, child development. In order to prove effectiveness of this training, it is essential to assess the impact of the training over knowledge and awareness among students. In this study, first of all we developed two scales for the assessment of knowledge and awareness level about Child abuse and neglect called 'Child abuse and neglect knowledge test' and 'Child abuse and neglect awareness scale'; then we proved their validity and reliability; finally we assessed the knowledge and awareness level of the 43 college students by our scales, before and after the training in 2014-2015 academic year. Knowledge level was significantly improved in all groups regardless of their age, sex and faculty. Awareness level was also significantly improved except for physical abuse regardless of their age, sex and faculty.