Flört şiddeti gören hemşirelik öğrencilerinde kişiler arası ilişkisel rol analizinin etkinliği
Effectiveness of interpersonal relational role analysis in nursing students experiencing dating violence
- Tez No: 898820
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ARSLANTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Bu çalışma, flört şiddeti gören hemşirelik bölümü öğrencilerine uygulanan Kişiler Arası İlişkisel Rol Analizi Grup Terapisinin, flört şiddetine yönelik tutumlarına, sosyal sorun çözme becerilerine, benlik saygısına ve kişiler arası farkındalıklarına etkisini araştırmak amacı ile yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma tek gruplu (girişim grubu), ön test, son test, 1.ay ve 3.ay izlem, yarı deneysel desen kullanılarak Mart 2022–Eylül 2022 tarihleri arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi 1., 2. ve 3. sınıf öğrencisi olan 22 kadın öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Öğrencilere 20 oturumluk Kişiler Arası İlişkisel Rol Analizi Grup Terapisi uygulanmıştır. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Flörtte Şiddete Yönelik Tutum Ölçekleri, Gözden Geçirilmiş Sosyal Sorun Çözme Ölçeği-Kısa Formu, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ve Kişiler Arası Farkındalık Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Öğrencilere ölçekler; grup terapisi öncesi, grup terapisi uygulandıktan hemen sonra, grup terapisinden 1 ay ve 3 ay sonra uygulanmıştır. Verilerin analizinde Nicel değişkenler için tanımlayıcı istatistikler ortalama±standart sapma (x̄±SS), kategorik değişkenler için tanımlayıcı istatistikler sayı (n) ve yüzde (%) olarak verilmiştir. Verilerin normal dağılıma uymaması nedeniyle tekrarlayan ölçümlerde Friedman testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to investigate the effect of Interpersonal Relational Role Analysis Group Therapy on attitudes toward dating violence, social problem-solving skills, self-esteem, and interpersonal awareness of nursing students who experienced dating violence. Materials and Method: The study was carried out with 22 female students who were 1st, 2nd and 3rd-year students of Aydın Adnan Menderes University Faculty of Nursing between March 2022 and September 2022 using a single-group (intervention group), pre-test, post-test, 1st month and 3rd month follow-up, quasi-experimental design. The students received 20 sessions of Interpersonal Relational Role Analysis Group Therapy. Data were collected using the Personal Information Form, Attitudes Towards Dating Violence Scales, Revised Social Problem Solving Scale-Short Form, Rosenberg Self-Esteem Scale and Interpersonal Awareness Scale. The scales were administered to the students before the group therapy, immediately after the group therapy, 1 month and 3 months after the group therapy. In the analysis of the data, descriptive statistics for quantitative variables were given as mean±standard deviation (x̄±SS), and descriptive statistics for categorical variables were presented as number (n) and percentage (%). Friedman test was used for repeated measurements because the data did not fit the normal distribution.