2018, 2019 ve 2020 yıllarında İstanbul ilinde meydana gelen adam öldürme suçlarının araştırılması ve suç veri tabanı model önerisi
Investigation of murder crimes at İstanbul in 2018, 2019 and 2020 and crime database model
  1. Tez No: 666014
  2. Yazar: EMRE ÇAMUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAAN YILANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Olay Yeri İnceleme ve Kriminalistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Ülkemizde ve dünyada suç ve suçluyla mücadele toplumların güvenliği açısından oldukça önemlidir. Devletler suçla mücadele etmek için çeşitli kanunlar çıkartırlar. Bu kanunların uygulayıcısı kolluk kuvvetleri ve adli makamlardır. Kolluk kuvvetleri suçla mücadelede çok çeşitli yöntemler kullanırlar. Kolluk kuvvetlerinin öncelikli görevi her ne kadar suçu önlemek olsa da her suçu engellemek mümkün değildir. Gerçekleşen bir olay sonucu suç unsuru varsa kolluk kuvvetlerine düşen görev suçu aydınlatmak ve suçluyu adli makamlara teslim etmektir. Meydana gelen her suçun çeşidine göre farklı birimler ve farklı soruşturma yöntemleri kullanılmaktadır. İşlenen suçları aydınlatmak için temel prensip delilden faile ulaşmaktır. Bir adam öldürme suçu meydana geldiğinde; öncelikli olarak olay yeri incelenir, varsa kamera kayıtlarına bakılır, tanık ifadelerine başvurulur ve bu bilgiler ışığında şüpheli tespit edilmeye çalışılır. Şüpheli tespitindeki yöntemlerden biride profilleme yöntemidir. Profilleme; genellikle cinayet, cinsel saldırı, adam kaçırma ya da kundaklama suçlarında kurbanın ve olay yerinin ayrıntılı incelenmesi sonucunda, benzer olaylardan elde edilen bilgilere bakarak bilinmeyen failin özelliklerini belirlemeye yönelik bir girişimdir. Suçlu ve suç profilleme, olay yerinden elde edilen kanıtların gözlemi, analizi ve yorumlanma sürecine dayanmaktadır. Profillemenin tekniği; suçlunun suç davranışını veya kişiliğini diğer suçluların içinden ayırt etme, modus operandisini veya olası motivasyonunu tespit etme üzerinedir. Profillemenin amacı ise sadece vahşi suçlulardaki karakteristik özellikleri tespit etmek değil aynı zamanda gelecekte tekrarlanacak benzer suçların önlenmesini sağlamaktır. Suçun aydınlatılmasına yönelik olarak geliştirilen bu yöntem, özellikle fail ve mağdur arasındaki ilişkinin tespit edilemediği ya da hiç bulunmadığı durumlarda çemberin daraltılması için kullanılmaktadır. Saldırgan ya da suçlu profilleme terimi, ellerinde şüpheliye dair somut bir iz ya da ipucu olmayan emniyet güçlerinin özellikle seri katil gibi diğer suçlulardan farklılık gösteren şüphelilerin teşhisi ve yakalanması için kullanılır. Suçun işleniş biçimi, patolojisi ile birlikte bir karakteristiği yansıtır. Yapılan bu çalışmada 2018, 2019 ve 2020 yıllarında İstanbul ilinde meydana gelen 150 adam öldürme suçu incelenmiştir. 2018 yılından 50 vaka, 2019 yılından 50 vaka ve 2020 yılından 50 vaka ele alınmıştır. İncelenen bu vakalarda şüpheli ve mağdurların yaşları, cinsiyetleri ve uyrukları hakkında bilgiler toplanmıştır. Adam öldürme vakalarında şüphelilerin kullandıkları yöntemler, suçun işlendiği gün ve ilçeler ele alınmıştır. Hazırladığımız bu çalışmayla İstanbul özelinde, adam öldürme suçlarının genel karakteristik özelliklerini belirleyip bunun Türkiye genelinde ve daha detaylı olarak çalışılması için örnek bir veri tabanı modeli oluşturmak amaçlanmaktadır. Hali hazırda Türkiye'de konusuna özel olarak birçok veri tabanı kullanılmaktadır. Ancak ortak ve detaylı bir veri tabanı bulunmamaktadır. Hazırladığımız suç veri tabanı model önerisinde dünyanın farklı ülkelerinde kullanılan ViCAP ve ViCLAS gibi suç veri tabanlarının vaka kayıt formları incelenerek Türkiye'ye uygun bir model oluşturulmaya çalışılmıştır. Ortaya çıkan suç veri tabanı için örnek vaka kayıt formunda meydana gelen adam öldürme, kasten yaralama, cinsel saldırı ve kayıp şahıs vakalarıyla ilgili 60 soru sorulmuştur. Bu bilgilerle Türkiye genelinin suç istatistiği hazırlamakla birlikte benzer olaylar arasında varsa bağlantı kurulması, yoksa suçlu profil örneği çıkartılması planlanmaktadır. Bu sayede gelecekte gerçekleşmesi muhtemel suçların aydınlatılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Combating with crime and criminals is very important for the security of societies in our country and world. States enact various laws to combat crime. The enforcement of laws are judicial authorities and law enforcement officers. Law enforcement officers use a wide variety of methods to combat crime. Although the primary duty of law enforcement officers is to prevent crime, it is not possible to prevent every crime. If there is an element of crime as a result of an incident, the mission of law enforcement officers is to enlighten the crime and deliver the criminal to the judicial authorities. Different units and different investigation methods are used according to the type of each crime that occurs. The basic principle to enlighten the crimes committed is to reach the perpetrator from the evidence. When a murder occurs; first of all, the crime scene is examined, the camera records are checked, the witness statements are consulted and the suspect is tried to be identified in the light of this informations. Profiling is one of the methods in suspect detection. Profiling; is an attempt to determine the characteristics of the unknown perpetrator by looking at the information obtained from similar events as a result of detailed examination of the victim and the crime scene, usually in murder, sexual assault, kidnapping or arson. Crime and criminal profiling is based on the process of observation, analysis and interpretation of the evidence obtained from the crime scene. Profiling technique is about distinguishing the criminal behavior or personality of the criminal from other criminals, determining the modus operandi or possible motivation. The purpose of profiling is not only to identify the characteristics of wild criminals, but also to prevent similar crimes from repeating in the future. This method which is developed to clarify the crime, is used to narrow the circle, especially in cases where the relationship between the perpetrator and the victim cannot be determined or is not found at all. The method criminal profiling is used to identify and capture suspects that differ from other criminals, like serial killers, by police forces who do not have a evidence or clue about the suspect. The way of the crime is committed reflects a characteristic along with its pathology. In this study, 150 murder crimes that occurs in the province of Istanbul in 2018, 2019 and 2020 were examined. 50 cases from 2018, 50 cases from 2019 and 50 cases from 2020 were reviewed. In these reviewed cases, information about the age, gender and nationality of the suspects and victims was collected. The methods used by the suspects in murder cases, days that crime was committed and the districts were discussed. With this study, it is aimed to determine the general characteristics of murder crimes in Istanbul, and to create a sample database model to study this more detailed in Turkey. Currently, many databases are used in Turkey specifically for their subject. However, there is not any common and detailed database. In the crime database model proposal we prepared, it was tried to create a model suitable for Turkey by examining the case registration forms of crime databases such as ViCAP and ViCLAS, which are used in different countries of the world. 60 questions were asked about the murder, willful injury, sexual assault and missing person cases that occurred, in the case submission form. With this information, it is planned to prepare crime statistics for the Turkey, and to establish a link between similar events if any, or to create a criminal profile example. In this way, it is aimed to enlighten possible crimes in the future.