Pregabalin etken maddesinin böbrek fonksiyonları üzerine etkisinin incelenmesi
Examination of the effect of pregabalin on kidney function
- Tez No: 666015
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLFİKARE IŞIK SOLAK GÖRMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Moleküler ağırlığı 159 ve formülü C8H17NO2, olan pregabalin beyazımsı renkte, presinaptik voltaj bağımlı kalsiyum kanallarının (VBKK) α2-δ alt ünitelerine potent bağlanan bir maddedir. Kalsiyum kanal yapısında üç boyutlu yapısal bir değişikliğe neden olarak hücre içine kalsiyum girişini azaltır. Böylece aşırı uyarılmış nöronlarda glutamat, noradrenalin, P-maddesi gibi nöroeksitatuvar nörotransmitterlerin salıverilmesini azaltarak hücrenin normal fizyolojik dengeye dönmesini sağlamaktadır. Literatürde pregabalinle ilgili olarak nörotoksisite şüpheleri nedeniyle tedaviyi durdurma olguları bildirilmiştir. Pregabalin kullanan bir hastada, yetersiz ADH sekresyonu sendromuna benzer şekilde hiponatremi görüldüğünü, pregabalinin kesilmesinden sonra durumun düzeldiğini savunmuşlardır. Ancak konu ile ilgili yeterince çalışmaya rastlanmamıştır. Pregabalinin yarı ömrünün yaşla ilişkili olarak uzadığı, bu durumun yaşla birlikte böbrek fonksiyonlarındaki zayıflık ile ilgili olabileceği üzerinde çalışmalar dikkate alındığında pregabalinin yol açabileceği renaltoksisite ve nörotoksisite açısından ilacın incelenme gerekliliği doğmuştur. Bu çalışmada pregabalin kullanan erişkin yaş grubundaki hastalara ait epikriz ve hasta kartları taranarak, hastaların böbrek fonksiyonları ile ilişkilendirilebilecek periferik kandan analiz edilen üre, ürik asit, kreatinin, serum elektrolit düzeyleri ve böbrek fonksiyonlarındaki olası değişimin tespiti için glomerüler filtrasyon (GFR) hızı altı ayda iki kez ölçüm yapılarak değerlendirilmiştir. Çalışmamızda hata oranı ve standart sapma dikkate alınarak her bir parametrenin ortalaması kantitatif olarak değerlendirildi. İstatistiksel analizler her bir parametre için IBM SPSS 21 paket programında bulunan verinin dağılımına uygun analizler seçilerek karşılaştırmalı kıyas analizleri yapıldı. Belirtilen parametrelerin istatistiksel değerlendirilmesi neticesinde pregabalin etken maddesinin kullanımının böbrek fonksiyonları üzerinde anlamlı bir etkisi görülmemiştir. Bu çalışma pregabalinin diğer organlar üzerindeki etkilerinin ve organların fonksiyonel belirteçlerinin retrospektif olarak değerlendirilerek araştırılmasına ön ayak olabilecek niteliktedir. Böylece ilaç araştırma ve geliştirme kurumlarına yararı olabilecek bilgiler sağlanabilecek olup, disiplinler arası yaklaşımlarla birlikte ilaç güvenilirliği arttırılabilir.
Özet (Çeviri)
Pregabalin with a molecular weight of 159 and its formula C8H17NO2 is a substance that is potent in whitish color, which binds to α2-δ subunits of presynaptic voltage dependent calcium channels (VDCC). It causes a three-dimensional structural change in the calcium channel structure and reduces theentry of calcium into the cell. Thus, it provides the cell to return to normal physiological balance by reducing there lease of neuroexcitative neurotransmitters such as glutamate, noradrenaline and P-substance in overstimulated neurons. Cases of discontinuation of treatment have been reported due to suspicions of pregabalin neurotoxicity reported in the literature. They argued that in a patient using pregabalin, hyponatremia was observed, similar to insufficient ADH secretion syndrome, and the condition improved after cessation of pregabalin. However, there are not enough studies on the subject. Considering the Studies that the half-life of pregabalin is prolonged with age, this situation may be related to weakness in kidney function with age, the necessity of examining the drug in terms of renal toxicity and neurotoxicity has arisen. In this study, hospital files belonging to the adult age group using pregabalin were scanned. Glomerulation filtrationrate (GFR), creatinine and serum electroylte levels from peripheric blood related to renal function was measured twice in sixmonths to detect possible changes in kidney function. In our study, the mean of each parameter was quantified, taking into account the error rate and standard deviation. Statistical analysis comparative comparison analysis was performed by selecting Analyses appropriate to the distribution of the data contained in the IBM SPSS 21 package program for each parameter. As a result of statistical evaluation of the specified parameters, the use of the active substance pregabalin did not have a significant effect on kidney function. This study is a retrospective assessment of the effects of pregabalin on other organs and functional markers of the organs. In this way, information that may benefit drug research and development institutions can be provided and drug reliability can be increased with interdisciplinary approaches.