Hemolitik üremik sendrom tanılı hastalardan izole edilen shiga toksin üreten escherichia coli izolatlarının o serotiplerinin ve toksin varyantlarının klinik durumla ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between o serotypes and toxin variants of shiga toxin producing escherichia coli isolated from patients with hemolytic uremic syndrome and clinical status
- Tez No: 666023
- Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR KARADENİZLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Hemolitik Üremik Sendrom Tanılı Hastalardan İzole Edilen Shiga Toksin Üreten Escherichia coli İzolatlarının O Serotiplerinin ve Toksin Varyantlarının Klinik Durumla İlişkisinin Araştırılması Giriş ve Amaç STEC komplike olmayan ishalden, hemorajik kolite, Hemolitik Üremik Sendrom'a kadar değişen farklı klinik durumlara yol açmaktadır. STEC çeşitli serotiplere ve toksin varyantlarına sahiptir. STEC'in serotipler ve toksin profillerinin belirlenmesi, hastalığa neden olma potansiyellerini tahmin etmek ve epidemiyolojik değişiklikleri öngörmek için büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada HÜS hastalarından izole edilen STEC izolatlarının O serotip ve Stx gen profilinin saptanması, bu profilin hastanın klinik ve laboratuvar verileriyle ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem Shiga toksini pozitif tespit olan 46 hastadan alınan dışkı örnekleri SMAC ve CT-SMAC ağara ekim yapılarak STEC izolatları tespit edilmiştir. STEC izolatından kaynatma yöntemi ile DNA izolasyonu yapılmıştır. O serotiplendirme ve toksin varyantlarının belirlenmesi PZR yöntemi ile belirlenmiştir. Klinik veriler klinik bilgi formları aracılığı ile toplanmıştır. Verilerin analizi SPSS programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bulgular Shiga toksini pozitif olan 46 STEC hasta içerisinde en sık saptanan O serotip O145 (%32,6)'tir. Hastaların %50'sinde Stx2a tespit edilmiş olup, Stx2a varyantının tespit edildiği hastalar, diğer varyantların tespit edildiği hastalar ile karşılaştırılmıştır. Stx2a tespit edilen hastalarda istatistiksel olarak anlamlı düzeyde makroalbuminüri gelişmiştir (p=0,01). Stx2a tespit edilen hastalarda gastrointestinal şikayetlerin başlamasıyla başvuru arasında geçen süre daha kısa olarak saptanmıştır (p=0,00). Stx2a tespit edilen hastalarda hastanede yatış süresi daha uzun bulunmuştur (p=0,01).
Özet (Çeviri)
Investigation of the Relationship Between O Serotypes and Toxin Variants of Shiga Toxin Producing Escherichia coli Isolated from Patients with Hemolytic Uremic Syndrome and Clinical Status Introduction and Purpose STEC leads to different clinical situations ranging from uncomplicated diarrhea to hemorrhagic colitis and Hemolytic Uremic Syndrome. STEC has a variety of serotypes and toxin variants. The determination of serotypes and toxin profiles of STEC has great importance to predict their potential to cause disease and to predict epidemiological changes. In this study, it was aimed to determine the O serotype and Stx gene profile of STEC isolates isolated from HUS patients and to investigate the relationship of this profile with the clinical and laboratory data of the patients. Materials and Methods Stool samples taken from 46 patients with positive Shiga toxin were inoculated on SMAC and CT-SMAC agar to determine STEC isolates. DNA isolation was performed from STEC isolates by boiling method. O serotyping and determination of toxin variants were determined by PCR method. Clinical data were collected through clinical information forms. The analysis of the data was carried out using the SPSS program. Results Among the 46 Shiga toxin positive STEC patients, O145 (32.6%) was the most frequent serotype detected. Stx2a was detected in 50% of the patients, and the patients in whom the Stx2a variant was detected were compared with the patients in whom other variants were detected. Statistically significant macroalbuminuria developed in patients with Stx2a (p = 0.01). The time between the onset of gastrointestinal complaints and admission was found shorter in patients with Stx2a (p = 0.00). The duration of hospitalization was found longer in patients with Stx2a (p = 0.01).