Examining 10th grade students' problem-solving processes in geometry using eye tracking technology
10. sınıf öğrencilerinin geometri problem çözme süreçlerinin göz izleme teknolojisi ile incelenmesi
  1. Tez No: 666049
  2. Yazar: EMİNE MALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA TOKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmanın amacı onuncu sınıfa devam eden lise öğrencilerinin geometri problemleri çözerken kullandıkları stratejileri ve göz hareketlerinde meydana gelen değişimleri araştırmaktadır. Çalışmaya sekiz onuncu sınıf öğrencisi katılmıştır. Katılımcıların uzamsal yeteneklerini değerlendirmek için Uzamsal Yetenek Testi (SAT) uygulanmıştır. Katılımcılardan bilgisayar ekranına yansıtılan altı geometri sorusuna yanıt vermeleri ve problemleri çözerken sesli düşünmeleri istenilmiştir. Problem çözümü esnasında katılımcıların göz hareketleri göz izleme cihazı ile kaydedilmiştir. Problem çözümü sonrasında katılımcılar ile görüşmeler yapılmıştır. Çalışmanın bulguları katılımcıların farklı problemlerde farklı stratejiler kullandıklarını ve bu stratejilerin bütünsel ve analitik olarak kategorize edilebileceğini göstermiştir. Ayrıca, alt kategoriler tanımlanmıştır. Bulgular katılımcıların görsel dikkatlerinin problemler üzerinde nasıl dağıldığını göstermektedir. Bu çalışmada göz izleme verileri sesli düşünme ve görüşme yöntemleriyle desteklenerek katılımcıların problem çözme süreçleri ile ilgili detaylı bilgiler verilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the problem-solving strategies of 10th-grade high school students and changes in their eye movements during problem-solving in geometry. Eight 10th-grade students participated in this study. Spatial Ability Test (SAT) was applied to evaluate participants' spatial abilities. Participants were asked to solve six geometry problems on the computer and think aloud while solving problems. During problem-solving, participants' eye movements were recorded by an eye tracker. After the problem-solving process was completed, an interview session was conducted by each participant. The findings showed that participants used different strategies categorized as holistic and analytic in different problems. Moreover, the sub-categories of holistic and analytic strategies were specified. The findings demonstrated how the visual attention of participants was distributed across problems. This study integrating eye-tracking technology, think-aloud, and interview methods revealed detailed information about participants' problem-solving processes.