TCMB'nin geleneksel olmayan para politikası kararlarının varlık fiyatlarına etkisi: Vaka çalışması yaklaşımı
The effects of the CBRT's unconventional monetary policy decisions on asset prices: Event study approach
  1. Tez No: 666055
  2. Yazar: BÜNYAMİN EKREM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÇEVİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
2008 yılında tüm dünyayı etkisi altına alan Küresel Finansal Kriz, enflasyon hedeflemesinin finansal istikrarın sağlanması için yeterli olmadığını göstermiştir. Krizin başlangıcının ardından gelişmiş ülke merkez bankalarının uyguladıkları aşırı gevşek para politikası ve parasal genişleme adımları, gelişmekte olan ülkelere olan sermaye akımlarında ciddi oynaklıklara yol açmıştır. Gelişmekte olan ülkelere yönelik sermaye akımları yerel para birimlerinin temellerle uyumsuz bir şekilde değer kazanmasına ve kredi genişlemesine neden olmuştur. Gelişmiş ülke ekonomilerinin toparlanamaması, gelişmekte olan ülkelerde iç ve dış talep arasındaki dengeyi bozmuş ve kırılganlıkları artırmıştır. Bu yüzden, sermaye akımları tersine döndüğünde gelişmekte olan piyasalarda ani duruş riski ortaya çıkmıştır. Bu koşullar altında TCMB, hem fiyat istikrarını hem de finansal istikrarı hedefleyen yeni bir para politikası tasarlamıştır. Bazen, fiyat istikrarı için gerekli faiz oranı ile finansal istikrar için doğru oran olmayabilir. Bu nedenle TCMB, politika araçlarını çeşitlendirerek ve geleneksel olmayan para politikası araçlarını tanıtmıştır: faiz koridoru, bir haftalık repo faizi, etkin likidite yönetimi ve zorunlu karşılık oranları. Bu çalışmada TCMB politika kararlarının ABD doları/TL, EUR/TL kurları ile BİST 100 ve BİST Bankacılık endeksleri üzerindeki etkileri vaka çalışması (event study) yöntemiyle incelenmiştir. Geleneksel olmayan para politikası döneminde TCMB'nin varlık fiyatları üzerinde daha etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Global Financial Crisis which spreaded over the world in 2008 demonstrated that the inflation targeting is not enough for ensuring the financial stability. After the crisis broke out the reserve banks in developed countries implemented excessively loose monetary policy and quantitative easings led to high volatilities in capital flows thorough the emerging markets. The capital flows to the emerging markets caused credit expansions and domestic currencies to appreciate which is incompatible to the fundemantals. That the economies in developed countries did not recovered destablized the equilibrium between domestic and foreign demand and worsened the fragilities in emerging markets. Therefore the risk of sudden stop in those countries emerged when the capital flows reversed. Under these circumtances the CBRT introduced a new monetary policy which aims both the price and financial stability. However the policy rate for the price stability sometimes is not right for the financial stability. So the CBRT diversified the policy tools and introduced the unconventional policy tools: interest rate corridor, one week repo rate, effective liquidity management and required reserves. In this study, the effects of the CBRT's policy decisions on the USD/TRY, EUR/TRY currencies and BİST 100 and BİST Banking indices are analysed in an event study method. It is discovered that the CBRT is more effective on the assets prices in the unconventional monetary policy era.