Geriatrik travma hastalarında TSKİ, GTO ve BMI'nın mortalite üzerine ilişkisinin değerlendirilmesi
Evalution of the relationship of TSKİ, GTO and BMI with mortality in geriatric trauma patients
- Tez No: 666073
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç 65 yaş ve üzeri geriatrik travma hastalarında TSKİ, GTO ve BMI' nın 30 günlük mortalitesinin ilişkisini belirlemeyi amaçladık. Materyal ve Metod Prospektif gözlemsel çalışma olarak tasarlanan çalışmamızda 01.04.2020-01.10.2020 tarihleri arasında Bakırköy Dr. Sadi Konuk EAH erişkin acil tıp kliniğine travma nedeniyle başvuran, 65 yaş ve üstü toplam 382 hastayı değerlendirdik. Hastaların travma odasında vital bulguları, kronik hastalıkları ve ilaç kullanım bilgileri olgu formuna kaydedildi. Hastaların Glasgow Koma skalası, İnjury Severity Score, Geriatrik Travma sonlanım skoru (GTO) ve Travma Spesifik Kırılganlık indeksi (TSKI), Body Mass İndeksi (BMI) araştırmacılar tarafından hesaplandı. Hastaların acil serviste kalış süresi, hastanede kalış süresi, morbidite, yoğun bakım yatış ve mortaliteleri gibi bulgular vaka formuna kaydedildi. 30 gün sonra telefonla aranarak hastaların sonlanımları hakkında bilgi alındı. Bulgular Çalışmaya alınan vakaların yaş ortalamaları 77,65±8,42 olarak bulundu. Çalışmamıza alınan hastaların 30 gün sonraki mortaliteleri incelendiğinde 357 (%93,5) hastanın yaşadığı, 25 (%6,5) hastanın ex olduğu saptandı. Travma sonrası 30. Günde değerlendirilen hastalardan ex olan hasta grubunun nabız sayısı ortalaması 97,08±21,61 atım/dk idi. Travma sonrası 30. Günde değerlendirilen hastalardan yaşayan hasta grubunun nabız sayısı ortalaması 84,88±15,025 atım/dk idi. Vital parametreler içinde iki grup arasında anlamlı fark sadece nabız sayısında saptandı(p:0,010). Çalışmamızda BMI ile mortalite arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective We aimed to determine the relationship between TSKI, GTO, BMI and 30-day mortality in geriatric trauma patients aged 65 and older. Material and Method The study was designed as a prospective observational study. We evaluated 382 trauma patients who applied to Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital Emergency Medicine Clinic between 01.04.2020 and 01.10.2020, aged 65 and older. Patients' first vitals in the trauma room, chronic diseases and medications were recorded. The investigators calculated the patients' Glasgow Coma Scale, Injury Severity Score, Geriatric Trauma Outcome Score (GTO), Trauma Specific Frailty Index (TSKI) and Body Mass Index (BMI). The duration of stay in emergency service, lenght of stay in hospital, morbidity, intensive care unit admission and mortality of the patients were recorded to the case form. After 30 days, information about the 30-day outcomes of the patients was obtained bycalling the patients and/or relatives. Results The mean age of the patients was found to be 77.65 ± 8.42. In the investigation of 30-days-mortality, It was found that 357 (93.5%) patients were alive and 25 (6.5%) patients were dead. The mean pulse rate was 97.08 ± 21.61 beats / min in the patient group who died within 30 days. The mean pulse rate was 84.88 ± 15.025 beats / min in the patient group who were alive on the 30th day after trauma. A significant difference in vital parameters between the two groups was found only in the heart rate (p: 0.010). In our study, no relationship was found between BMI and mortality.