Dövüş sporcularının mükemmelliyetçilik ve spora bağlılık düzeylerinin incelenmesi
Examining perfectionism and sport engagement levels of martial arts athletes
  1. Tez No: 666082
  2. Yazar: SİNAN KANGOTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BENGÜ GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Egzersiz ve Sportif Performans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada lisanslı olarak dövüş sporlarıyla uğraşan sporcuların, mükemmeliyetçilik düzeyleri ile spora bağlılık düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya Boks, Kickboks ve Muay Thai vb. dövüş sporları ile uğraşan 31' i kadın 84'ü erkek olmak üzere toplam 115 lisanslı dövüş sporcusu katılmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Spora Bağlılık Ölçeği (SBÖ)”ve“Spora Özgü Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği”kullanılmıştır. SBÖ; 16 maddelik 5'li likert yapıda olup ölçeğin her biri 4 maddeden oluşan, 4 alt faktörden (adanmışlık, güven, çoşku, dinçlik) oluşmaktadır. Spora Özgü Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği; 19 maddeden oluşan 5'li likert yapıdadır. Ölçek 3 alt faktörden (aşırı ilgilenme, kişisel standartlar, algılanan aile baskısı) oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the levels of perfectionism and sport engagement of martial arts athletes. A total of number of 115 licensed martial arts athletes, 31 of which are women and 84 are men participated in this study. In this research,“Personal Information Form”,“Sport Engagement Scale”and“Sport-Specific Multidimensional Perfectionism Scale”were used as data collection tools.“Sport Engagement Scale”is a 5-point Likert structure with 16 items and 4 sub-dimensions (devotion, trust, enthusiasm, vigor). Sport-Specific Multidimensional Perfectionism Scale is a 5-point Likert structure consisting of 19 items. The scale consists of 3 sub-dimensions (personal standards, concern over mistakes, perceived parental pressure.