Tek merkezli transkateter aort kapak replasmanı klinik takip sonuçlarının ve prosedürel deneyimin değerlendirilmesi
Evaluation of the clinical outcomes and procedural experience of transcateter aortic valve replacement: A single-center study
  1. Tez No: 666081
  2. Yazar: ALİ HAKAN KONUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ RIZA AKYÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Trabzon Ahi Evren Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğt. Ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Transkateter aort kapak replasmanı (TAVR), cerrahi aort kapak replasmanına (SAVR) alternatif bir yöntemdir. Son 10 yılda hızla artan operatör deneyimi ve iyileştirilmiş cihaz sistemleri, TAVR klinik sonuçlarını iyileştirmeye başlamıştır. Bu çalışmamız ile merkezimizde uygulanmış olan TAVR'nin güncel kısa ve orta vadeli klinik takip sonuçlarını değerlendirerek deneyimlerimizle literatüre katkıda bulunmayı amaçlamaktayız. Metot: Bu çalışma retrospektif, tek merkezli bir çalışma olarak tasarlanmıştır. Çalışmaya Mayıs 2017 ve Mart 2020 tarihleri arasında semptomatik ileri AS nedeniyle sıralı olarak TAVR yapılmış 111 hasta alınmış ve hastaların Haziran 2020 tarihine kadar olan takip bilgileri toplanmıştır. Çalışmanın primer hedefi tüm nedenlere bağlı mortalitesiz sağkalım ve periprosedürel komplikasyonlar, sekonder hedefi ise takip fonksiyonel kapasite, ejeksiyon fraksiyonu (EF), aort kapak gradiyenti ve paravalvüler aort yetmezliği olarak belirlenmiştir. Bulgular: Tüm popülasyonun ortalama yaşı 83,1 ± 7,2 yıl ve %72,1'i kadındı. Ortalama Torasik Cerrahi Derneği (STS) skoru %5,9 ± %2,9 ortalama Lojistik Euroskor %26,1 ± 14,2'ydi. Hastalarda kullanılan kapakların çoğunluğunu balon ile genişleyebilen kapaklar oluşturmaktadır (Sapien XT,Sapien 3-Edwards ®). Tüm hastalara transfemoral olarak TAVR yapılmıştır ve cihaz başarısı oranı %95,5'tir. Hastaların %7,2'sinde işlemden hemen sonra kalıcı pil gereksinimi olmuştur. Takip analizleri 110 hasta üzerinden yapılmıştır. Ortalama takip süresi 18,1 ± 11 aydır. 30 günlük, 1 yıllık, 2 yıllık ve 3 yıllık sürelerin sonunda kümülatif sağkalımlar sırasıyla %94, %86, %74 ve %54'tür. Hastane içi ölümlerin çoğunluğu (%85,7) kardiyovasküler nedenlerle, taburculuk sonrası takipte ölümlerin çoğunluğu (%54,5) kardiyovasküler olmayan nedenlerledir. Takipte ekokardiyografik parametrelerde ve fonksiyonel kapasitede iyileşme izlenmiştir. Taburculukta hastaların %21,7'sinde hafif paravalvüler aort yetmezliği (AY), %4,7'sinde orta paravalvüler AY saptanmıştır. İleri paravalvüler AY hiçbir hastada izlenmemiştir. Sonuç: Bu çalışma çok ileri yaşta ve riskli özelliklere sahip hastaların bulunduğu popülasyonumuzda TAVR'nin güncel tüm nedenlere bağlı ölümsüz sağkalım, mortalite ve periprosedürel komplikasyon oranlarının kötü olmadığını göstermektedir. Sonuçlarımız, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de TAVR endikasyonlarının cerrahi riski daha düşük hastalara genişletilebilirliği açısından umut verici görünmektedir. Bu çalışmanın sonuçları operatör deneyiminin giderek artması ve cihaz sistemlerinin gelişmesi nedeniyle erken TAVR çalışmalarına kıyasla daha iyi klinik sonuçları ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Transcatheter aortic valve replacement (TAVR) is an alternative procedure to surgical aortic valve replacement (SAVR). Operator experience and improved device systems that have rapidly increased in the last 10 years have begun to improve TAVR clinical outcomes. With this study, we aim to contribute to the literature with our experience by evaluating the current short and medium term clinical follow-up outcomes of TAVR performed in our center. Method: This study was designed as a retrospective single-center study. 111 consecutive patients who underwent TAVR due to symptomatic severe AS between May 2017 and March 2020 were included in the study, and follow-up information of the patients was collected until June 2020. The primary aim of the study was determined as all-cause mortality-free survival and periprocedural complications, and the secondary aim was determined as follow-up functional capacity, ejection fraction (EF), aortic valve gradient and paravalvular leak (PVL). Results: The mean age of the whole population was 83.1 ± 7.2 and 72.1% were women. The mean Society of Thoracic Surgeons (STS) score was 5.9% ± 2.9%, and the mean Logistic Euroscore was 26.1% ± 14.2%. Most commonly used valve type was balloon-expandable valves (Sapien XT, Sapien 3-Edwards ®). TAVR was performed transfemorally to all patients and the device success rate was 95.5%. 7.2% of the patients required permanent pacemaker implantation immediately after the procedure. In the follow-up analysis performed on 110 patients, the mean follow-up period was 18.1 ± 11 months and the cumulative survival at the end of 30 days, 1 year, 2 years and 3 years were 94%, 86%, 74% and 54% respectively. The majority of in-hospital deaths (85.7%) were due to cardiovascular causes, and the majority of deaths (54.5%) in follow-up were due to non-cardiovascular causes. During follow-up, improvement was observed in echocardiographic parameters and functional capacity. At discharge, mild PVL was found in 21.7% of the patients and moderate PVL was found in 4.7% of the patients. Severe PVL was not observed in any of the patients. Conclusion: This study shows that current all-cause mortality-free survival, mortality and periprocedural complication rates of TAVR are not bad in patients with very advanced age and risky characteristics. Our results seem promising in terms of expandability of TAVR indications to patients with lower surgical risk in our country as well as all over the world. This study reveal better clinical outcomes compared to early TAVR studies due to the gradual increase in operator experience and improved device systems.