COVID-19 tanılı hastalarda serum plazminojen aktivitör inhibitör-1 düzeylerinin hastalık seyri ve diğer biyokimyasal parametrelerle ilişkisi
- Tez No: 666089
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ SERİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Dünya çapında pandemi haline gelen COVID-19 hastalığında, sitokin fırtınasına ek olarak antikoagülan-fibrinolitik mekanizmaların bozulduğu çalışmalarda bildirilmiştir. Çalışmamızda; COVID-19 hastalarının servisten yoğun bakım ünitesine (YBÜ) geçiş aşamalarında ve yoğun bakımdan servise geçiş aşamalarında, fibrinolitik sistemin kontrol basamağında önemli olan Plazminojen Aktivatör İnhibitör-1(PAI-1) düzeylerini diğer biyokimyasal parametrelerle birlikte iyileşme ve mortalite açısından değerlendirmeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza Ekim ve Aralık 2020 tarihleri arasında, hastanemizin servislerinde yatan 24 COVID-19 hastası ve yoğun bakım ünitesinde yatan 16 COVID-19 hastası ile 20 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Hastalar servisten yoğun bakıma geçenler ve yoğun bakımdan servise geçenler olarak gruplandırıldı. Aynı hastaların hem servis hem yoğun bakımdaki değerleri SPSS ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: In our study; we aimed to evaluate the levels of Plasminogen Activator Inhibitor-1 (PAI-1), which is the key molecule in the fibrinolytic system and other biochemical parameters, in the stages of transition to intensive care unit (ICU) from the service and in the stages of transition to service from the ICU of COVID-19 patients in terms of their recovery and mortality. METHODS: 24 COVID-19 patients hospitalized in the wards of our hospital and 16 COVID-19 patients hospitalized in the ICU between October and December 2020 and 20 healthy volunteers were included in our study. The patients were grouped as those who transferred to the ICU from the service and those who transferred to the service from the ICU. The values of the same patients in both the service and the intensive care unit were analyzed by SPSS. RESULTS: The PAI-1 levels of the patients in the ICU were significantly higher than the levels in the service (p < .0001). A significant difference was also found between the serum PAI-1 levels of all patients with COVID-19 diagnosis and the healthy control group (p < .0001).