Yüksek yağlı diyet ile obezite indüklenen sıçanlarda kurkumin ve poliaminlerin etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of curcumin and polyamines in high-fat induced obese rats
  1. Tez No: 666102
  2. Yazar: GÖZDE DUMLU BİLGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL BÜYÜKUSLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Obezite, ülkemizde ve dünyada artış göstermeye devam eden, bulaşıcı olmayan kronik bir hastalıktır. Çalışmamızda, kurkumin ve poliaminlerin obezite üzerine etkileri ve kan ve doku parametrelerine yansımalarının incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada 28 adet Sprague-Dawley erkek sıçan deneysel obezite geliştirmek amacıyla 10 hafta yüksek yağlı diyet (%60) ile beslenmiş ve sonrasında kontrol (KONT); kurkumin (KUR); poliamin (POL); kurkumin ve poliamin (KUR+POL) grupları olmak üzere rastgele 4 gruba ayrılmıştır. Deney süresince tüm gruplar yüksek yağlı diyet ile beslenmiş ve takviyeler 6 hafta boyunca, 3 gün/hafta oral gavaj yolu ile uygulanmıştır. Sıçanlardan deney başlangıcında, obezite geliştikten sonra ve deney sonunda olmak üzere 3 kez kan alınmıştır. Karaciğer, böbrek ve yağ doku örneklerinde histopatolojik ve immünohistokimyasal incelemeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Obesity is a non-communicable chronic disease that continues to increase in our country and around the world. In our study, it was aimed to investigate the effects of curcumin and polyamines on obesity and the reflection of these effects on blood and tissue parameters. 28 male Sprague-Dawley rats were fed high-fat diet (60%) for 10 weeks to develop experimental obesity and then they were randomly divided into 4 groups as the control group (CONT); curcumin (CUR); polyamine (POL); curcumin and polyamine (CUR+POL). During the experiment, all groups were fed with a highfat diet, supplements were administered by oral gavage for 3 days a week for 6 weeks. Blood was taken from rats at the beginning of the experiment, after the development of obesity, and at the end of the experiment, a total of 3 times. Histopathological and immunohistochemical examinations were performed on the liver, kidney, and adipose tissue. The lowest feed consumption in rats was recorded in the CUR+POL group (p0.05). There was no significant relationship between serum total polyamine levels and the development of obesity (p>0.05), the increase in N-acetyl putrescine (p0.05). The total histopathological score in fat, liver and kidney tissue increased significantly in the CONT group compared to the other groups and the pathological findings were found to be in the direction of degeneration.