The role of emotions and group identification in decision to dissent from group norms
Duyguların ve grup kimliği ile özdeşimin grup normlarına muhalefetteki rolü
- Tez No: 666152
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU CİNGÖZ ULU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Norm çatışmasından kaynaklı muhalefet modeli (Packer, 2008; Packer & Chasteen, 2010), yüksek aidiyet sahibi grup üyelerinin grubun iyiliği ve gruba sadık, iyi bir grup üyesi olma arasındaki çatışma durumunda, grup normunun desteklenmesi veya karşı çıkılmasına dair bir karar olduğunu önermektedir. Bundan dolayı, grubu ile yüksek aidiyet içinde olan grup üyelerinin, grup normunu zararlı olarak gördüğünde, norma uyma yerine karşı çıkmaları daha muhtemeldir. Bu araştırma, grup üyelerinin norm çatışması deneyimlediklerinde, duyguların rolünü özellikle kızgınlık ve utanma duygularını araştırmayı amaçlamaktadır. Grup imajını tehdit eden grup normlarının, gruba yüksek aidiyet ile bağlı olan grup üyelerini, bu normların grup için zararlı olarak değerlendirmelerine yol açabileceğini önerdim. Daha sonra ise deneyimlenen norm çatışmasının utanç, öfke ve norma uymamaya yol açabilir. Bu hipotezi iki korelasyonel çalışma ile test ettim. ODTÜ çalışanlarının (N = 362) katıldığı ilk çalışma genel özellikler taşıyan zararlı olarak değerlendirilebilecek normlar içerirken, ODTÜ öğrencilerinin (N = 282) katıldığı ikinci çalışma ise öğrenciler arasında yaygın olarak varmış gibi gösterilen intihal normunu içermiştir. İlk çalışmada, grup imajını tehdit eden grup normu, kişilerin grup normu ile çatışma yaşamalarına ve sonra ise öfke hissetmelerine yol açmıştır. İkinci çalışmada ise, grup imajına yönelik tehdit algısının yol açtığı norm çatışmasından sonra hem öfke ve hem de utanç hissedilmiştir. Her iki çalışmada da, tehdit edilmiş grup imajı, norm çatışmasını ve utanç duygusunu yordamıştır. Ayrıca utanç ve öfke, bu tez kapsamında norma uymama olarak adlandırılan hareket geçme davranışını tetiklemiştir. Ancak, grup ile özdeşimin ve grup imajına yönelik tehdidin norm çatışması üzerindeki ilişkisi anlamlı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The normative conflict model of dissent (Packer, 2008; Packer & Chasteen, 2010) suggests that the decision regarding following or dissenting to a group norm among highly identified members reflects a conflict between the well-being of the group and being a loyal member. Hence, members with high identification are more likely to oppose the norm rather than conform to the norm when they see a norm as harmful. This dissertation examined the role of emotions, specifically anger and shame, when members of a group experience norm conflict. I proposed that ingroup norms threatening the group's image can lead highly identified members to evaluate these norms as a threat to the group. Then experiencing norm conflict may lead to shame, anger, and nonconformity. I tested the hypotheses in two correlational studies, including METU employees (N = 362) using generic“harmful norms”in a vaguely defined manner; and METU students (N = 282) employing a plagiarism norm that was presented to be quite common among students. In the first study, image-threatening ingroup norms lead to the experiencing of norm conflict and thus anger. In the second study, ingroup norms threaten the group's image, lead to norm conflict and thus anger and shame. Two studies indicated that image threat positively predicted perceptions of norm conflict and shame. Besides, shame and anger would be a motivator of action labeled as nonconformity in this dissertation. However, the relationship between the strength of identification and image threat on norm conflict was not significant.