Tekirdağ ilinde kamu çalışanlarının ve sanayi çalışanlarının rekreatif faaliyetlere katılmalarının ve tükenmişlik düzeylerinin zaman yönetimi açısından ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the participation of public employees and industrial employees in recreative activities and their burnout in terms of time management in Tekirdağ province
  1. Tez No: 666156
  2. Yazar: BELMA TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN TOKSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rekreasyon
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmada çalışanların rekreatif faaliyetlere katılım duyarlılığı, tükenmişlik düzeyi ve zaman yönetimi arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma kamu ve sanayi çalışanı 166 erkek ve 104 kadın olmak üzere toplam 270 çalışan birey ile gerçekleştirilmiştir. Çalışan bireylerin rekreatif faaliyetlerine ilişkin duyarlılığın belirlenmesinde Rekreatif Faaliyetle Katılım Ölçeği (Tütüncü, Aydın, Küçükusta, Avcı ve Taş, 2011) , tükenmişlik düzeylerinin belirlenmesinde Maslach Tükenmişlik Ölçeği (Gündüz, Çapri ve Gökçeakan, 2013) , zaman yönetimine ilişkin verilerin elde edilmesinde Zaman Yönetimi Ölçeği (Alay ve Küçük, 2002) ve bireysel özelliklerine göre olan veriler Bireysel Bilgi Formu kullanılmasıyla elde edilmiştir. Bu form araştırmacı tarafından hazırlanmıştır. Bireylerin rekreatif faaliyetlere katılım duyarlılığı, tükenmişlik düzeyi ve zaman yönetimiyle ilişkisi için“Pearson Momentler Çarpım Korelasyon Katsayısından”faydalanılmıştır. Bireylerin rekreatif faaliyetlere katılım duyarlılığı, tükenmişlik düzeyi ve zaman yönetimi puan ortalamalarının cinsiyet, medeni durum, yaş aralığı, eğitim durumu ve sektör değişkenlerin doğrultusunda anlamlılık oranında bir farklılık olup olmadığı Kruskall Wallis ve Tek Yönlü Varyans Analizi ile test edilmiştir. Farklılığın gözlemlendiği durumlarda kaynağı belirlemek için Scheffe testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this essay, it was aimed to investigate the relationships between employees' sensitivity to take part in recreational activities, burnout level and time management. The research was conducted with a total of 270 working individuals, including 166 men and 104 women, who are public and industrial employees. Recreative Activity Participation Scale (Tütüncü, Aydın, Küçükusta, Avcı, & Taş, 2011) in determining the sensitivity of working individuals to their recreational activities, Maslach Burnout Scale (Gündüz, Çapri, & Gökçeakan, 2013) for determining burnout levels, Time Management Scale for acquiring data on time management (Alay & Küçük, 2002) and data according to individual characteristics were acquired by using an individual information form. This form was prepared by the researcher.“Pearson Moments Multiplication Correlation Coefficient”was used for the relationship of individuals to participation in recreational activities, their burnout level and time management. Kruskall Wallis and one-way analysis of variance tested whether there was a difference in the significance of individuals' sensitivity to participation in recreational activities, burnout level and time management mean scores in line with the variables of gender, marital status, age range, education level and industry. In cases where differences were observed, Scheffe test was applied to determine the source. According to the results of the study, there is a negative relationship between time management and burnout levels (r = -.