The role of Islamic banking in finance and investment in Iraq and Turkey
İslami bankacılığın Irak ve Türkiye'de finans ve yatırımdaki rolü
- Tez No: 666158
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEŞE YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Betimleyici yöntemden oluşan bu çalışma, konuyla ilgili, bilimsel referanslarının derlenmesine dayanmaktadır. Çalışma, bilimsel araştırma ilkelerini ve yöntemini dikkate alarak, Türkiye ve Irak'taki İslami bankaların performansını değerlendirmekte, finansman ve yatırımlardaki rolünü analiz etmektedir. Araştırma kapsamında, Al Baraka Türk Bankası ve Irak Ulusal Bankası ile ile e-posta yoluyla bir röportaj gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, Al-Barak Türk'ün araştırmada kullanılmak üzere paylaşmış olduğu, yönetim kurulunun 2018 mali yılı faaliyetleri hakkında bir rapor araştırmada temel alınmıştır. Finansal veriler, Irak Ulusal Bankası ve Al Baraka Türk Bankası'nın yıllık raporlarından elde edilmiştir. Ayrıca, İslami Finansal Kurumlar için Muhasebe ve Denetim Teşkilatı standartları da raporlarla karşılaştırılmıştır. Araştırmanın birinci bölümü, İslami bankanın spekülasyon, katılım, Murabaha, kredi, iyi krediler ve İslami ilkeler gibi işlemlerini içermektedir. Araştırmanın ikinci bölümü, Al Baraka Türk ve Irak Ulusal Bankasını incelemektedir. Bu çerçevede, Bankaların mali tabloları, yatırımları ve fonlarla ilgili değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, which consists of a descriptive method, is based on the compilation of scientific references on the subject. The study, taking into account the principles and methods of scientific research, evaluate the performance and analyzes the role of finance and investment of Islamic banks in Iraq and Turkey. An interview was carried out by e-mail with Al Baraka of the Turkish Bank and the National Bank of Iraq. Furthermore, a report on the 2018 fiscal year activities of the Board of Directors, which Al-Barak Turk shared for use in the research, was taken as the basis of the research. The annual reports of Al Baraka of the Turkish Bank were reviewed and analyzed for 2018. The financial data was obtained from annual reports of Al Baraka Turkish Bank, Iraqi National Bank. Furthermore, Accounting and Auditing Organization for Islamic Financial Institutions standards were compared to the reports. First chapter of the research includes Islamic bank's operations such as speculation, participation, Murabaha, credit, good loans, and Islamic principles. The second part of the research examines Al Baraka Turk and the Iraqi National Bank. In this framework, evaluations have been made regarding the financial statements, investments and funds of the banks.