Farklı tip nanoakışkan içeren eliptik kanalda akışın modellenmesi ve ısı transferinin incelenmesi
Modeling of flow and investigation of heat transfer in elliptic channel containing different types of nanofluids
- Tez No: 666175
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM SUSANTEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada COMSOL Multiphysics programı kullanılarak farklı nanoakışkanlar ile eliptik bir kanalda doğal taşınım ile ısı transferi iki boyutlu olarak ele alınmıştır. Öncelikle denklemler boyutsuzlaştırılarak programa tanımlanmıştır. Eliptik kanal geometri şartları, nanopartikül tipi, hacim fraksiyonu, Gr sayısı değiştirilerek maksimum Nu sayıları tespit edilmiştir. İncelenen nanopartiküller CuO, Cu, Ag, TiO2, Al2O3, SiO2, Fe3O4, Co'dur. Nanopartiküllerin su bazlı akışkan ile etkileri incelenmiştir. Genel olarak en yüksek değerler Gr değeri 105 ve hacim fraksiyonu değeri 0,2 iken tespit edilmiştir. Değişen L ve d değerlerine göre alınan Nu değerleri incelenmiş ve hangi parametrenin daha etkili olduğu gözlenmiştir. Maksimum Nu sayısı Fe3O4 nanopartikülü için elips geometrisi L=1, d=4 ve ∅=0,2, Gr=105 değerlerinde 6,977 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, heat transfer by natural convection in an elliptical channel with different nanofluids was investigated in two dimensions by using the COMSOL Multiphysics program. First of all, the equations were nondimensionalized and defined in the program. The maximum Nu numbers were determined by changing the elliptical channel geometry, nanoparticle type, volume fraction and Gr number. The nanoparticles studied are CuO, Cu, Ag, TiO2, Al2O3, SiO2, Fe3O4, Co. The effects of nanoparticles with water-based fluid have been studied. Generally, the highest values have been determined when the Gr value is 105 and the volume fraction value is 0.2. The Nu values obtained according to the change of L and d values have been examined and it was observed which parameter is more effective. The maximum Nu number was determined as 6,977 for the Fe3O4 nanoparticle at the ellipse geometry when L = 1, d = 4 and ∅ = 0,2, Gr = 105 values.