Fen bilgisi öğretmen adaylarının su ve topraktaki ağır metal kirlilikleri hakkındaki bilgilerine ve sürdürülebilir çevreye yönelik tutumlarına kavram haritası ve istasyon tekniğinin etkisinin incelenmesi
Examining the impact of concept map and station technique on the knowledge of science teacher candidates about heavy metal pollution in water and soil and their attitudes towards sustainable environment
- Tez No: 666198
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURDANE YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmanın amacı; fen bilgisi öğretmen adaylarının kavram haritası ve istasyon teknikleri kullanarak su ve topraklardaki ağır metal kirlilikleri hakkındaki bilgi ve tutumlarının değerlendirilmesi bilgi düzeyleri ve çevreye olan tutumlarındaki değişimin ölçülmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu, Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği 3. ve 4. sınıfta öğrenim gören 41 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Bu araştırmada nicel araştırma yaklaşımlarından/desenlerinden“ön test- son test tek gruplu deneysel desen”kullanılmıştır. Araştırmada öğrencilere başarı durumlarının belirlenmesi için Ağır Metal Kirliliği Başarı Testi ve tutumlarını belirlemek için de Sürdürülebilir Çevre Tutum Ölçeği ön test-son test olarak uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 25.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen verilere göre çalışmaya katılan fen bilgisi öğretmen adaylarının kavram haritası ve istasyon teknikleriyle başarılarının arttığı sonucuna varılmıştır
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to evaluate the knowledge and attitudes of science teacher candidates about heavy metal pollution in water and soil using concept map and station techniques, and to measure the change in their knowledge and attitudes towards the environment. The study group of the study is 41 teacher candidates studying in kastamonu University Faculty of Education, 3rd and 4th grade. In this research,“pre-test- final test single group experimental pattern”was used from quantitative research approaches/patterns. In the study, the Heavy Metal Pollution Success Test was applied to determine the success status of the students and the Sustainable Environmental Attitude Scale was applied as a preliminary test-final test to determine their attitudes. The data obtained in the study were analyzed with spss 25.0 package program. According to the data obtained from the study, it was found that the success of the science teacher candidates participating in the study increased with the concept map and station techniques.