Farklı yöntem ve tekniklerle zenginleştirilmiş ASSURE modeline dayalı fen eğitimi: Vücudumuzdaki sistemler
Science education based on the ASSURE model enriched with different methods and techniques: The systems in our body
- Tez No: 666197
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİLAY KARAMUSTAFAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Çağımızın gerektirdiği değişimler, bireylerin ve toplumların görevlerini de etkilemiştir. Gelişen çağın niteliklerine uygun bireyler yetiştirilmesine hizmet eden öğretim programları, güncellenmekte ve değiştirilmektedir. 2018 Fen Bilimleri Dersi Öğretim Program incelendiğinde; öğrenci temelli, araştırma- sorgulamaya dayalı öğretim stratejisine uygun, kendine özgü beceriler barındıran bir öğretim programı olduğu görülmektedir. Programda vurgulanan öğretim yöntem ve tekniklerin uygulanabilirliği incelendiğinde ise öğretmenler öğretim sürecinde; malzeme yetersizliği, zaman yetersizliği, kazanım sayılarının fazla olması, öğretim ortamlarının uygulamalar yapmaya uygun olmaması, öğrenci ilgisizliği gibi sorunlarla karşılaşmaktadır. Ayrıca 2018 Fen Bilimleri Öğretim Programında belirtilen becerilerin öğrencilere nasıl kazandırılabileceği ise programda ayrıntılı ele alınmamaktadır. Yapılan çalışmada, öğretim sürecinin niteliğini arttırmak ve süreçte karşılaşılan aksilikleri en aza indirebilmek için öğretim süreci farklı yöntem ve tekniklerle zenginleştirilerek ASSURE öğretim tasarım modeline göre tasarlanmıştır. ASSURE modelinin sınıf odaklı olması, az uygulayıcı ile uygulanabilirliği, uygulayıcı için başlangıç seviye tasarım becerisi gerektirmesi, öğrenci analizine ve katılımına yer vermesi, değerlendirme sürecine dahil ettiği revizyon ile ön plana çıkması, ASSURE modelinin araştırmacı öğretmen tarafından kullanılabilirliğini arttırmaktadır. ASSURE Modeli, kendini oluşturan basakların baş harflerinden adını almaktadır(Analyze Learners (Öğrenenlerin Analizi), State Objective (Hedeflerin Belirlenmesi), Select Instructional Methods, Media, Materials (Yöntem, Medya, Materyallerin Seçimi), Utilize Media And Materials (Medya Ve Materyallerin Kullanımı), Require Learner Participation (Öğrenci Katılımının Sağlanması), Evaluate And Revise (Değerlendirme ve revizyon)). Çalışma aksiyon araştırması olarak planlanmış, yürütülmüş ve tamamlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2019-2020 Eğitim- Öğretim yılında 6. Sınıfa devam etmekte olan 15 erkek öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmada,“Vücudumuzdaki Sistemler”ünitesinde yer alan 'destek ve hareket sistemi', 'sindirim sistemi', 'dolaşım sistemi', 'solunum sistemi', 'boşaltım sistemi' konularına yönelik etkinlikler ASSURE Modeline göre tasarlanmıştır. Çalışmada ASSURE modeline göre tasarlanmış“Vücudumuzdaki Sistemler”ünitesinin öğrencilerin akademik başarıları, bilimsel süreç becerileri ve 21. yüzyıl becerileri üzerinde etkisini incelemek için“Vücudumuzdaki Sistemler Ünitesi Başarı Testi”,“Bilimsel Süreç Becerileri Ölçeği”,“Çok Boyutlu 21. Yüzyıl Becerileri Ölçeği”kullanılmıştır. Farklı yöntem ve tekniklerle zenginleştirilmiş ASSURE modeli basamaklarına göre yürütülen ders hakkında öğrencilerin fikirlerini almak için öğrencilerle“Yarı Yapılandırılmış Mülakat”yapılmıştır. Araştırmanın sonunda, ASSURE modeline göre tasarlanmış öğretim sürecinin öğrencilerin akademik başarı ve bilimsel süreç becerileri üzerinde anlamlı fark oluşturduğu tespit edilmiştir. Yapılan uygulamaların, öğrencilerin 21. yüzyıl becerileri üzerinde anlamlı fark oluşturmadığı tespit edilmiştir. Bu durum, becerinin kazandırılmasının daha uzun zamanlı uygulama, daha fazla disiplinler arası çalışma gerektirdiği fikri edinilmiştir. Yarı yapılandırılmış mülakat verileri incelendiğinde, öğrencilerin geliştirilen etkinlikler hakkında olumlu görüş belirttikleri, farklı yöntem ve tekniklerle zenginleştirilen öğretim sürecinin öğrencileri olumlu etkilediği sonucuna varılmıştır. Çalışmaya katılan öğrenciler, tasarlanan öğretim sürecini heyecanlı, ilgi çekici ve faydalı bulduklarını belirtmiştir. Öğrencilerin olumlu ifadeler kullandığı bazı yöntem ve teknikler; drama, model oluşturma, farklı organ ve yapıları sınıf ortamına getirme, kavram haritası, eğitsel oyun, eğitsel şarkı, Not AY tekniği şeklinde sıralanabilir. Çalışmada, ASSURE modeline göre tasarlanmış öğretim sürecinin öğrenciler üzerindeki olumlu etkileri tespit edilmiştir. Fen eğitiminde kullanımının süreci olumlu etkileyeceği düşünülen ASSURE Modelinin farklı kademelerdeki öğrencilerin oluşturduğu ve farklı konuların yürütüldüğü çalışmalarda da kullanımı önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The changes required by our age have also affected the duties of individuals and societies. The education programs, which serve to raise individuals suitable for the qualifications of the developing age, are updated and changed. When the 2018 Science Curriculum examined. it is seen that it is a student-based, inquiry-based teaching strategy and a curriculum that includes unique skills. When the applicability of the teaching methods and techniques emphasized in the program is examined, the teachers in the teaching process; It is faced with problems such as lack of material, lack of time, high number of acquisitions, not suitable for teaching environments, student apathy. In addition, how the skills specified in the 2018 Science Curriculum can be acquired by students is not discussed in detail in the program. In the study, the teaching process was designed according to the ASSURE teaching design model by enriching it with different methods and techniques in to increase the quality of the teaching process and to minimize the setbacks encountered in the process. The fact that the ASSURE model is class-oriented, its applicability with fewer practitioners, requires initial design skills for the practitioner, includes student analysis and participation, comes to the fore with the revision it includes in the evaluation process, increases the usability of the ASSURE model by the researcher teacher. The ASSURE Model is named after the initials of the stages that make up itself (Analyze Learners, State Objective, Select Instructional Methods, Media, Materials), Utilize Media and Materials. ), Require Learner Participation (Ensuring Student Participation), Evaluate And Revise (Evaluation and Revision). The study was planned, conducted and completed as an action research. The study group of the research consists of 15 male students attending 6th grade in 2019- 2020 academic year. In the study, activities on“support and movement system”,“digestive system”,“circulatory system”,“respiratory system”,“excretory system”in the“Systems in our body”unit were designed according to the ASSURE Model. In the study,“Systems in Our Body Unit Achievement Test”,“Scientific Process Skills Scale”,“Multidimensional 21st Century Skills Scale”were used to examine the effect of the“Systems in Our Body”unit designed according to the ASSURE model, on students' academic achievement, scientific process skills and 21st century skills. A“SemiStructured Interview”was conducted with the students to get their opinions about the course conducted according to the ASSURE model steps enriched with different methods and techniques. At the end of the study, it was determined that the teaching process designed according to the ASSURE model made a significant difference on students' academic achievement and scientific process skills. It was determined that the applications made did not make a significant difference on 21st century skills of the students. In this case, the idea that skill acquisition requires longer time practice and more interdisciplinary work. When the semi-structured interview data examined, it was concluded that the students expressed a positive opinion about the developed activities and the teaching process enriched with different methods and techniques positively affected the students. Students participating in the study stated that they found the designed teaching process exciting, interesting and useful. Some methods and techniques in which students use positive expressions; drama, modeling, bringing different organs and structures to the classroom environment, concept map, educational game, educational song, Note AY technique. In the study, the positive effects of the teaching process designed according to the ASSURE model on students were determined. The ASSURE Model, used in science education is thought to affect the process positively, and recommended to be used in studies of students at different levels for different subjects.