Diş hekimliği öğrenci ve akademisyenlerinde artan mesleki tecrübe ile el becerilerinin ayna karşısında değerlendirilmesi
The evaluation of manual dexterity with the increasing professional experience in dentistry students and academicians in front of mirror.
- Tez No: 666204
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ERGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sanko Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı, artan mesleki tecrübeleri ile diş hekimliği öğrenci ve akademisyenlerinde ayna karşısındaki el becerilerini değerlendirmektir. Mesleki tecrübelerine göre gruplandırılan (tecrübesi sıfır kabul edilen 5. sınıf diş hekimliği öğrencileri, 5 yıl altı ve 5 yıl ve üzeri tecrübeye sahip akademisyenler) toplam 72 katılımcıya, bitirme süreleri belirlenerek O'Connor Cımbız Beceri testi doğrudan ve ayna karşısında dolaylı görüş ile uygulandı. Kişisel bilgileri kaydedilen katılımcıların; antropometrik ölçümleri mezura ile, el kavrama kuvveti hidrolik el dinamometresi ile, parmak kavrama kuvveti parmak pinchmetre ile ve eklem hareket açıklığı ölçümleri gonyometre ile yapıldı. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS 23.0 paket programı kullanıldı. Kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında, ki kare testi ve Fischer'ın Kesinlik Testi, normal dağılıma uyan ikili gruplarda bağımsız student t-testi ve ikiden fazla gruplarda One-way ANOVA testleri kullanıldı. Tüm erkek katılımcıların sağ el kavrama kuvvetleri (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the manual dexterity in front of the mirror in dentistry students and academicians with their increasing professional experience. The O'Connor Tweezer Dexterity Test was applied directly and indirectly in front of the mirror with a total of 72 participants, who were grouped according to their professional experience (5th grade dentistry students considered zero experience, academicians under 5 years experience and academicians with 5 years and over experience), by considering completion times. The participants whose personal information is recorded; Anthropometric measurements were made with a tape measure, hand grip strength with a hydraulic hand dynamometer, finger grip strength with a finger pinchmeter, and joint range of motion measurements with a goniometer. SPSS 23.0 package program was used for statistical analysis of the data. In comparison of categorical variables, Chi-square test and Fischer's Precision Test, independent student t-test in paired groups conforming to normal distribution and One-way ANOVA tests in more than two groups were used. Right hand grip strength (p 0.05).