Retrospective evaluation of cortical bone thickness in patients with unilateral cleft lip and palate
Tek taraflı dudak damak yarıklı hastaların kortikal kemik kalınlıklarının retrospektif olarak değerlendirilmesi
  1. Tez No: 666208
  2. Yazar: FEYZA NUR BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA ÇAKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmanın amaçları, tam tek taraflı dudak damak yarığı (TTDDY) olan hastaların bukkal ve palatinal kortikal kemik kalınlıklarının ölçülmesi, bu ölçümlerin TTDDY hastalarının yarık olan ve yarık olmayan tarafları arasında ve TTDDY olan hastalarla dudak damak yarığı olmayan hastalar arasında karşılaştırılmasıdır. Çalışma grubuna tam TTDDY bulunan 50 hasta (yaş ortalaması 14.76 ± 5.06 yıl), kontrol grubuna ise herhangi bir konjenital anomalisi bulunmayan 50 hasta (yaş ortalaması 16.54 ± 4.55 yıl) dahil edilmiştir. Posterior bukkal kortikal kemik kalınlığı (BKKK) ölçümleri, TTDDY hastalarının yarık olan ve yarık olmayan taraflarında, kontrol grubundaki hastaların ise tek tarafında, 1. molar ile kanin dişler arasındaki interradiküler alanlarda, alveolar krest tepesinin 4, 6 ve 8 mm apikalinde yapılmıştır. Palatal kortikal kemik kalınlığı ise (PKKK) alveolar krest tepesinin 4, 6, 8, 10 ve 12 mm apikalinde yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde NCSS istatistiksel yazılım programı kullanılmıştır. İstatistiksel değerlendirmelere göre; tek taraflı dudak damak yarıklı bireylerde posterior maksilladaki ortalama bukkal ve palatinal kortikal kemik kalınlığı 1.2 mm ile 1.5 mm arasında değişiklik göstermiştir. TTDDY grubunda, BKKK ile PKKK arasında istatistiksel olarak fark bulunmamış olup, ayrıca yarık olan taraf ile yarık olmayan taraf arasında da bir fark gözlenmemiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The purposes of this study were to evaluate the buccal and palatal cortical bone thickness in patients with complete unilateral cleft lip and palate (UCLP) and compare the cortical bone thicknesses at these specific locations between cleft and non-cleft sides and between subjects with and without UCLP. Fifty patients with UCLP (mean age of 14.76 ± 5.06 years) were selected for study group. The control group also contained 50 subjects (mean age of 16.54 ± 4.55 years) without any congenital deformity. Cortical bone thicknesses were evaluated using cone beam computed tomography images on 3dMD Vultus software program. Posterior buccal cortical bone thickness (BCBT) measurements were made on the cleft and non-cleft sides of UCLP patients, and on one side of the control group at maxillary interradicular areas between canine and 1st molar, at 4, 6 and 8 mm from the alveolar crest whereas palatal cortical bone thicknesses (PCBT) were also measured at 10 and 12 mm. Statistical analysis were made using NCSS software program. According to statistical evaluation, in patients with UCLP, the mean BCBT and PCBT at posterior maxilla ranged between 1.2 and 1.5 mm. There was no difference between BCBT and PCBT in UCLP group and furthermore they did not show any differences between cleft and non-cleft sides as well (p>0.05).