Farklı maloklüzyon tipleri bulunan hastalardaki mandibular anatomik yapıların sagittal split ramus osteotomisi açısından değerlendirilmesi: Retrospektif bir çalışma
Evaluation of mandibular anatomical structures in patients with different malocclusion types in terms of sagittal split ramus osteotomy: A retrospective study
  1. Tez No: 988197
  2. Yazar: HÜSEYİN BUĞRA KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERKAY TOKUÇ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın birincil amacı, farklı iskeletsel çene ilişkilerine sahip olan bireylere ait konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) görüntülerinde sagittal split ramus osteotomisi (SSRO) ile ilişkili olan anatomik yapıların lokalizasyonu ve boyutlarını morfometrik olarak belirlemek ve birbirleri ile karşılaştırmaktır. Çalışmanın ikincil amacı ise ilgili anatomik yapıların yaş, cinsiyet, osteotominin uygulandığı taraf ile olan ilişkisinin değerlendirilmesidir. Yöntem: Çalışmaya, farklı oklüzyon tiplerine (Sınıf I, Sınıf II ve Sınıf III) sahip toplam 150 hasta (75 erkek, 75 kadın) dahil edildi. Her bir oklüzyon grubunda, cinsiyet dağılımı eşit olacak şekilde 50'şer birey yer aldı. Araştırmanın materyalini, her birey için mandibular foramen, ramusun ön sınırı ve ikinci molar dişin meziali referans alınarak oluşturulan üç farklı spesifik düzlemden elde edilen görüntüler oluşturdu. Tek taraflı değerlendirilen toplam 450 referans düzlemi, KIBT görüntüleri üzerinden incelendi; bu görüntüler sağ ve sol taraflar eşit olacak biçimde rastgele seçildi. Elde edilen ekran görüntüleri uygun bir yazılıma aktarılarak, mandibular kanal çapı (MKÇ), mandibular kanalın kortikal yüzeylere olan mesafeleri (MK-B, MK-L, MK-S, MK-I), ramus ve korpusun mediolateral genişlikleri (MLG, EGMLG), kortikal kemik kalınlıkları (BKK, LKK, EGBKK, EGLKK) ve trabeküler kemik kalınlıkları (BTK, LTK, TTK, EGTTK) morfometrik olarak ölçüldü ve değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması 26,3 ± 7,8 yıl olup, yaşlar 18–62 arasında değişmekteydi. Maloklüzyon tiplerine göre yapılan karşılaştırmada, tüm bölgelerde MKÇ, Sınıf III grubunda daha yüksek bulundu (p<0,01). MK-B ile MK-S değerleri, Sınıf III maloklüzyonu bulunan hastalarda Sınıf I ve Sınıf II gruplarına kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha düşüktü (p<0,01). Ayrıca C bölgesinde MK-I mesafesi, Sınıf III hastalarda Sınıf I hastalara göre daha düşük olarak ölçüldü (p<0,01). MLG ve EGMLG ölçümleri, Sınıf III maloklüzyonu bulunan hastalarda istatistiksel olarak anlamlı biçimde daha düşük bulundu. (p<0,01). Kortikal kemik kalınlığı mesafeleri incelendiğinde, BKK ve LKK ölçümlerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmadı (p>0,05). Trabeküler parametreler incelendiğinde, B ve C bölgelerinde BTK, TTK ve EGTTK ölçümleri Sınıf III hastalarda diğer maloklüzyon gruplarına kıyasla anlamlı düzeyde daha düşüktü (p<0,01). Buna karşın, C bölgesinde LTK değeri Sınıf III hastalarda Sınıf I ve Sınıf II gruplarından daha yüksek bulundu (p<0,01). Cinsiyete göre yapılan değerlendirmede, tüm bölgelerde MKÇ, MK-S, MK-I mesafelerinin, erkeklerde kadınlara göre daha yüksek olduğu belirlendi (p<0,01). Ayrıca EGBKKB ve EGLKKC ölçümleri erkeklerde, EGMLGA ölçümü ise kadınlarda anlamlı olarak daha büyük bulundu (p<0,05). Morfometrik ölçümler ile yaş arasındaki ilişki değerlendirildiğinde ise korelasyon analizinde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmadı (p>0,05). Sonuç: Bu çalışmanın sonuçlarına göre, farklı iskeletsel maloklüzyon tiplerinde SSRO ile ilişkili anatomik yapıların lokalizasyonu ve boyutları, KIBT üzerinde morfometrik olarak ortaya konmuştur. Sınıf III bireylerde mandibular kanal çapının arttığı, kanalın bukkal, superior ve inferior kortekslere daha yakın seyrettiği, ramus/korpusun mediolateral genişliğinin azaldığı ve özellikle posteriorda bukkal trabeküler ve toplam trabeküler kemik kalınlığının belirgin şekilde azaldığı; buna karşın lingual trabeküler kalınlığın arttığı gösterilmiştir. Bu morfometrik yapı, Sınıf III hastalarda SSRO'nun daha dar bir cerrahi güvenlik aralığında gerçekleştirildiğini ve inferior alveolar sinir yaralanması ile istenmeyen kırık riskinin artabileceğini düşündürmektedir. SSRO planlamasında hasta bazlı KIBT ölçümlerine dayalı osteotomi ve fiksasyon planlamasının, özellikle Sınıf III deformiteli bireylerde komplikasyonların azaltılmasına katkı sağlayabileceği; elde edilen değerlerin ise farklı popülasyonlarda ve postoperatif nörosensoriyel sonuçlarla ilişkilendirilmiş ileri klinik çalışmalarla desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The primary aim of this study is to morphometrically determine the localization and dimensions of the anatomical structures related to sagittal split ramus osteotomy (SSRO) on cone-beam computed tomography (CBCT) images of individuals with different skeletal jaw relationships and to compare them with each other. The secondary aim is to evaluate the relationship of these anatomical structures with age, sex, and the side on which the osteotomy is planned. Methods: A total of 150 patients (75 males, 75 females) with different occlusion types (Class I, Class II, and Class III) were included in the study. In each malocclusion group, 50 individuals were included with an equal sex distribution. The study material consisted of images obtained from three specific reference planes constructed for each individual using the mandibular foramen, the anterior border of the ramus, and the mesial aspect of the second molar as reference points. A total of 450 reference planes, evaluated unilaterally, were examined on CBCT images; the right and left sides were randomly selected in equal numbers. The captured screenshots were transferred to appropriate software, and mandibular canal diameter (MCD), distances from the mandibular canal to the cortical surfaces (MC–B, MC–L, MC–S, MC–I), mediolateral widths of the ramus and body (MLW, WMLW), cortical bone thicknesses (BCT, LCT, WBCT, WLCT) and trabecular bone thicknesses (BTT, LTT, TTT, WTTT) were measured and evaluated morphometrically. Results: The mean age of the patients included in the study was 26.3 ± 7.8 years, ranging from 18 to 62 years. MCD was found to be higher in the Class III group in all regions (p<0.01). The MC-B and MC-S values were significantly lower in patients with Class III malocclusion compared with Class I and Class II groups (p<0.01). In addition, in region C, the MC-I distance was measured as lower in Class III patients than in Class I patients (p <0.01). MLW and WMLW measurements were found to be statistically significantly lower in patients with Class III malocclusion (p <0.01). When cortical bone thickness values were examined, no statistically significant difference was found in BCT and LCT measurements (p>0.05). Evaluation of trabecular parameters showed that BTT, TTT, and WTTT measurements in regions B and C were significantly lower in Class III patients compared with the other malocclusion groups (p <0.01). Conversely, in region C, the LTT value was higher in Class III patients than in Class I and Class II patients (p<0.01). MCD, MC-S, and MC-I distances in all regions were higher in males than in females (p<0.01). In addition, WBCTB and WLCTC measurements were significantly greater in males, whereas WMLWA was significantly greater in females (p <0.05). When the relationship between morphometric measurements and age was evaluated, correlation analysis revealed no statistically significant association (p>0.05). Conclusion: According to the results of this study, the localization and dimensions of the anatomical structures related to SSRO in different skeletal malocclusion types were demonstrated morphometrically on CBCT. In Class III individuals, mandibular canal diameter increased, the canal was located closer to the buccal, superior, and inferior cortices, the mediolateral width of the ramus/body decreased, and especially in the posterior region, buccal trabecular and total trabecular bone thicknesses were markedly reduced, whereas lingual trabecular thickness increased. This morphometric pattern suggests that SSRO in Class III patients is performed within a narrower surgical safety margin, potentially increasing the risk of injury to the inferior alveolar nerve and unfavorable fractures. Patient-specific osteotomy and fixation planning based on CBCT measurements in SSRO may help to reduce complications, particularly in individuals with Class III deformities; however, the values obtained should be supported by further clinical studies conducted in different populations and correlated with postoperative neurosensory outcomes.