Major depresif bozukluk tanılı ergen hastalarda tafa5 / FAM19A5, proinflamatuvar sitokinler, oksidatif stres, S100B ve BDNF düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of TAFA5 / FAM19A5, pro-inflammatory cytokines, oxidative stress, S100B and BDNF levels in adolescent patients with major depressive disorder
- Tez No: 666213
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KANDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
AMAÇ Ergen popülasyonda yaygınlığı giderek artan önemli bir mortalite ve morbidite nedeni olan major depresif bozukluğun (MDB) inflamasyonla ilişkisi olduğunu gösteren çok sayıda güncel çalışma mevcuttur. Amacımız ergen MDB'li hastalarda; yeni bir biyobelirteç olarak FAM19A5'in (TAFA-5 proteini) serum düzeyleri ile ilişkili olabilecek inflamatuar sitokinleri, oksidatif stres parametrelerini, serum BDNF ve S100B düzeylerini değerlendirerek depresyonun nöroinflamatuar patofizyolojisinin ileri moleküler düzey aydınlatılması için katkı sağlamaktır. GEREÇ VE YÖNTEM Çalışmada yeni tanı almış ve psikotrop ilaç kullanımı olmayan aktif MDB'si olan ergenler yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilmiş sağlıklı kontrol grubu ile nörobiyolojik açıdan kıyaslandı. Bu amaçla hem hasta hem kontrol grubunun serum FAM19A5 düzeyi, sitokin düzeyleri, BDNF ve S100B düzeyleri ve oksidatif stres parametreleri değerlendirildi. Bu çalışmanın katılımcıları yarı yapılandırılmış bir psikiyatri görüşmesine katıldı ve bazı ölçekleri doldurdu. BULGULAR IFN-γ nın MDB tanılı ergenlerde sağlıklı kontrollere göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu, intihar girişim riski orta ve üstü olan kişilerde IL-6 nın anlamlı yüksek olduğu; tüm grupta IL-6 düzeyi depresyon şiddet puanları, irritabilite şiddeti ve bedensel belirti şiddeti ile pozitif korelasyon gösterdiği; tüm grupta IL1β düzeyi uyku bozukluğu şiddeti ile negatif korelasyon gösterdiği; tüm grupta FAM19A5'in IL-6 ve TNF-α ile pozitif korelasyon gösterdiği saptandı. SONUÇLAR Sonuçlarımız inflamasyonun MDB'rolü olduğunu desteklemekle birlikte ergen popülasyonda henüz saptanabilir düzeyde olmayabileceğini, belki de MDB'ye bağlı nörodejenerasyonun erken müdahele ile önlenebileceğidir. Ergen yaş grubu ile daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE There are various recent studies showing that the major depressive disorder (MDD), which is increasing in prevalence and a significant cause of mortality and morbidity in the adolescent population, is associated with inflammation. Our aim is to contribute to the advanced molecular level understanding of the neuroinflammatory pathophysiology of depression by evaluating the serum levels of TAFA-5 protein as a new biomarker and its associated, inflammatory cytokines, oxidative stress parameters, BDNF and S100B in adolescent patients with MDD. METOD: In the study, adolescents who were recently diagnosed and with no psychotropic drug usage and with active MDD have been compared with the age and sex matched healthy control group in terms of neurobiological variables. For this purpose, serum FAM19A5 level, cytokine levels, BDNF and S100B levels and oxidative stress parameters of both patient and control groups have been evaluated. The participants of this study have taken part in a semi-structured psychiatric interview and they filled out various questionnaires. RESULTS IFN-was significantly higher in adolescents diagnosed with MDD compared to healthy controls, IL-6 were significantly higher in individuals with medium or higher suicide attempt risk; IL-6 level was positively correlated with depression severity scores, irritability severity and somatic symptom severity in the whole group; IL1β level showed negative correlation with the severity of sleep disturbance in the whole group; FAM19A5 was found to be positively correlated with IL-6 and TNF-α in all group. CONCLUSIONS Although our results support that inflammation plays a role in MDD, serum biomarkers may not yet be detectable in the adolescent population, and perhaps MDD-related neurodegeneration can be prevented by early intervention. More studies are needed with the adolescent age group.