STEM eğitimine uygun tasarlanmış robotik kodlama etkinliklerinin üstün yetenekli öğrencilerin robotik ve kodlamaya karşı tutumuna etkisinin belirlenmesi
Determining the effect of robotic coding activities designed for STEM education on the attitude of superior talented students against robotics and coding
  1. Tez No: 666214
  2. Yazar: ERKAN AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA OKUŞLUK, DOÇ. DR. BEKİR YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
21. yüzyılla birlikte teknoloji, ekonomi ve savunma alanında yaşanan değişimler eğitim anlayışında da büyük değişimlerin yaşanmasına sebep olmuş ve bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik eğitiminin önemi fark edilmiştir. Bu anlayış doğrultusunda“Science”,“Technology”,“Engineering”ve“Mathematics”kelimelerinin baş harflerinden oluşan ve STEM adını alan yeni bir eğitim modeli geliştirilmiştir. 21. yüzyıl becerileri doğrultusunda öğrencilerin kazanmaları gereken becerilerin büyük bir kısmına sahip olan ayrıca 21. yüzyıl becerileri içerisinde yer alan robotik ve kodlama ile ilişkili becerilerinde gelişimine uygun bir zemin oluşturan STEM kısa süre içerisinde adından söz ettiren önemli bir eğitim anlayışına dönüşmüştür. Bu araştırma 2019-2020 eğitim-öğretim yılında Malatya İl Milli eğitim Müdürlüğü'ne bağlı Malatya Bilim ve Sanat Merkezi'nde 6. 7. ve 8. sınıfta öğrenim görmekte olup STEM' le Genç Mühendis Beyinler 3 etkinliğine katılan üstün yetenekli öğrencilerle (N=34) gerçekleştirilmiştir. Araştırma üstün yetenekli öğrencilerin robotik ve kodlamaya karşı tutumuna STEM eğitimine uygun tasarlanmış robotik kodlama etkinliklerinin etkisini gözlemlemeyi amaçlamıştır. Araştırmada karma yöntem kullanılmıştır. Çalışmanın desenini nicel araştırma yaklaşımlarından tek gruplu ön test son test deneysel desen ve nitel araştırma yaklaşımlarından durum çalışması deseni oluşturmaktadır. Araştırma iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamada STEM eğitimine uygun tasarlanmış robotik kodlama etkinlikleri planlanmış, ikinci aşamada ise“Ortaokul Öğrencilerine Yönelik Robotik Tutum Ölçeği”ve“Ortaokul Öğrencileri İçin Kodlamaya Yönelik Tutum Ölçeği”STEM'le Genç Mühendis Beyinler 3 etkinliğine katılan üstün yetenekli öğrencilere (N=34) uygulanmıştır. Ölçeklerin yanı sıra bu araştırmada“Bilgi Edinme Defterleri”ile“Ürün Geliştirme Defterleri”ayrıca“Öğrenci Günlükleri”ve“Kişisel Bilgiler Formu”kullanılarak veriler toplanmıştır. Araştırma sonucunda, öğrencilerin STEM ile ilgili olumlu görüşlere sahip olduğu belirlenmiş, STEM eğitimine uygun tasarlanmış robotik kodlama etkinliklerinin öğrencilerin robotik ve kodlamaya yönelik tutumuna olumlu yönde katkı yaptığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the 21st century, the changes in technology, economy and defense have caused great changes in the understanding of education and the importance of science, technology, engineering and mathematics education has been recognized. In line with this understanding, a new education model named STEM has been developed, consisting of the initials of the words“Science”,“Technology”,“Engineering”and“Mathematics”. Having a large part of the skills that students need to acquire in line with 21st century skills and providing a suitable ground for the development of skills related to robotics and coding, which are included in 21st century skills, STEM has turned into an important education understanding that has made a name for itself in a short time. This research was conducted with gifted students who were studying in the 6th, 7th and 8th grades at the Malatya Science and Art Center affiliated to the Malatya Provincial Directorate of National Education in the 2019-2020 academic year and participated in the Young Engineer Brains 3 event with STEM (N = 34) was carried out. The study aimed to observe the effect of robotic coding activities designed for STEM education on the attitude of gifted students towards robotics and coding. Mixed method was used in the study. The design of the study consists of a single group pre-test post-test experimental design from quantitative research approaches and a case study design from qualitative research approaches. The research was carried out in two stages. In the first stage, robotic coding activities designed in accordance with STEM education were planned and in the second stage, the“Robotic Attitude Scale for Middle School Students”and the“Attitude Scale for Middle School Students”were applied to gifted students (N = 34) who participated in the Young Engineer Brains 3 activity with STEM. In addition to scales, data were collected using“Information Books”and“Product Development Notebooks”,“Student Diaries”and“Personal Information Form”in this study. As a result of the research, it was determined that students had positive opinions about STEM and it was determined that robotic coding activities designed in accordance with STEM education positively contributed to students' attitude towards robotics and coding.