Hemşirelerin basınç yaralanmasına ilişkin bilgi düzeyinin ve önlemeye yönelik kanıta dayalı uygulamalarının incelenmesi
Examining the level of knowledge of nurses about pressure injuries and evidence-based practices for prevention
- Tez No: 666218
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Basınç yaralanması, bireyin yaşam kalitesini düşüren, hastanede kalış süresinin uzamasına, bakım harcamalarının, morbidite ve mortalite oranlarının artmasına neden olan, önlenebilir bir sağlık sorunudur. Hemşirelerin kanıta dayalı klinik uygulama kılavuz önerilerine uyması ve basınç yaralanmasına ilişkin bilgi düzeyleri, basınç yaralanmasını önlemeye yönelik uygulamalarını geliştirecektir. Araştırma, hemşirelerin basınç yaralanmasına ilişkin bilgi düzeyi ve önlemeye yönelik kanıta dayalı uygulamaları gerçekleştirme durumlarının incelenmesi amacıyla uygulanmıştır. Tanımlayıcı tipte ve kesitsel desende olan bu araştırmaya 19 Ekim- 30 Kasım 2020 tarihleri arasında İstanbul'da bir vakıf üniversitesinin iki hastanesinin yatan hasta servislerinde çalışan ve bilgilendirilmiş onamları alınan 86 hemşire katılmıştır. Veriler, Hemşire Tanıtıcı Özellikler Formu, Modifiye Pieper Basınç Yarası Bilgi Testi ve Hemşirelerin Basınç Yaralanmasını Önlemeye Yönelik Kanıta Dayalı Uygulamaları Formu kullanılarak toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Pressure injury is a preventable health problem that decreases the quality of life of the individual, increases the duration of hospital stay, the care expenses, morbidity and mortality rates. Nurses' compliance with evidence-based clinical practice guideline recommendations and their knowledge of pressure injury will improve their practices to prevent pressure injury. In this study; it was aimed to examine the nurses' knowledge level on pressure injury and their practice of evidence-based practices for prevention. 86 nurses working in the inpatient wards of two hospitals of a foundation university in Istanbul between 19 October and 30 November 2020 participated in this descriptive and cross-sectional study. The data were collected using the Nurse Identification Features Form, Modified Pieper Pressure Ulcer Knowledge Test (PUKT) and Nurses' Evidence Based Practices to Prevent Pressure Injury Form.