Cytotoxicity of two different physical forms of titanium diboride in a in-vitro study
Titanyum diborür'ün iki farklı fiziksel formunun sitotoksik etkisinin in-vitro incelenmesi
- Tez No: 666217
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN GÜLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı, titanyum diborür (TiB2) seramiğinin sitotoksisitesini iki farklı fiziksel formda araştırmaktır. TiB2 tozu içeren kitosan iskelelerinin sitotoksik etkisi periodontal ligament kök hücreler üzerinde direkt temas yöntemi ile belirlendi. 7. Günde besiyerindeki alkalin fosfataz (ALP) enzim düzeyleri incelendi. 1800C sıcaklıkta 50mPa basınç ve argon atmosferi altında (Ar-TiB2), 1780C sıcaklıkta 70mPa basınç ve vakum atmosferi altında (V70-TiB2), 1600C sıcaklıkta 50mPa basınç ve vakum atmosferi altında (V50-TiB2) kıvılcım plazma sinterleme yöntemi (SPS) ile üretilen TiB2 plakalar kullanıldı. Normal hücre ortamına sahip osteosarkom hücreleri (SaOs-2) kontrol olarak kullanıldı ve TiB2 plakalarının sitotoksisitelerini incelemek için ekstraklı hücre ortamları kullanıldı. Hücre ortamında 24 saat bekletildikten sonra her plakadan %100, %50, %25 ve %12,5 oranında dört farklı dilatasyon alındı. 24 ve 48 saatteki her iki TiB2 formun sitotoksisitesi, hücre canlılığının %70'in üzerinde gerektiği ISO klavuzuna gore değerlendirilmiştir. Tüm plakalarda %50, %25 ve %12,5 dilatasyonlarda alınan ekstrakların 24 saatte SaOs-2 üzerinde sitotoksik olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the cytotoxicity of titanium diboride (TiB2) ceramic in two physical forms. The cytotoxicity of the chitosan scaffolds, containing TiB2 powder was determined by direct contact test method on periodontal ligament stem cells. Alkaline phosphatase (ALP) enzyme levels in medium were examined on 7th day. TiB2 bulk ceramics produced with spark plasma sintering method (SPS) by using Argon atmosphere under 50mPa pressure at 1800C (Ar-TiB2), vacuum atmosphere under 70mPa 1780C temperature (V70-TiB2) and under 50mPa at 1600C (V50-TiB2) were used. Osteosarcoma cell line (SaOs-2) with normal cell medium was used as control, and cell mediums with extracts were used for cytotoxicity of TiB2 plates. After being kept in cell media for 24 hours, four different dilations of 100%, 50%, 25% and 12,5% extracts were taken from each plates. The cytotoxicity in both forms of TiB2 on 24 h and 48 h were evaluated according to ISO guideline. The scaffolds containing TiB2 powder and chitosan showed no cell viability on measuring by ALP levels. The extracts taken at dilations of 50%, 25% and 12,5% in all plates did not have cytotoxic effect on SaOs-2 in 24 h.