Afrika Birliği'nin Afrika kıtasında işbirliği ve bütünleşme çabalarına katkısı
The contribution of the African Union to cooperation and integration efforts in the African continent
- Tez No: 666224
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÇAKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Afrika'da bütünleşme söylemi birçok farklı biçimde geçmekte olup bu söylem, uzun süre önce başlayan ve Afrika sahnesindeki birtakım olay ve değişimler ile özdeşleşen bir süreç olarak değerlendirilebilir. Bu konu bugün de Afrika'daki yetkililerin zihnini meşgul etmekte ve ajandalarının ön sıralarında yer almaktadır. Afrikalı yetkililer nezdinde ekonomik bütünleşmenin sahip olduğu önem herkes tarafından bilinmektedir. Zira kendileri açısından bu, kapsamlı bir bütünleşmeye ulaşmanın temel taşıdır. Fakat ekonomik bütünleşme deneyimi başta hukuk faktörünün sahip olduğu önem olmak üzere birçok faktörün etkisiyle çok sayıda engele şahit olmuştur. Araştırmamızın başlığı olan Afrika Birliği'nin Afrika Kıtasında İşbirliği ve Bütünleşme Çabalarına Katkısı ifadesi, on yıllardır hedeflenen Afrika'nın ekonomik bütünleşmesinin bugüne kadar arzuladığı hedefleri gerçekleştirilememesinin temel faktörlerine çözüm bulma girişiminden ibarettir. Bu araştırmamızda hukuki eksenin, ekonomik bütünleşme süreçlerinin başarısı noktasında son derece önem arz ettiğini varsaymaktayız. Dünya üzerindeki bütünleşme deneyimleri bizim bu iddiamızın doğruluğunu vurgulamaktadır. Zira bütünleşen birimler arasında istenen uygulama dikkat ve koordinasyon ile toplumsal hukukun kurumsal etkinliği bütünleşme hedeflerinin başarısının sağlanmasında temel koşullar sayılmaktadır. Afrika ile ilgili olarak gerek Afrika Birliği düzeyinde gerekse Afrika bölgesel örgütleri düzeyinde toplumsal hukukun kristalleştirilmesi için sarf edilen çabaların ekonomik bütünleşme ile ilgili doğru ve dikkatli bir şekilde yoğunlaşma ve görevlendirme yapılabilmesi için yeniden değerlendirmeye ihtiyaç duymaktadır. Bu araştırmamızda Afrika Birliği örgütünün ve diğer bölgesel alt örgütlerin mevcut çalışmalarından istifade ederek topluluk hukuku açısından temellerini oluşturmaya çalışacağız.
Özet (Çeviri)
The issue of integration in Africa takes different forms, and it can be considered a process that started a long time ago and affected by the events and changes that recur on the African scene. Same times African integration continues to occupy the minds of officials in Africa and at the forefront of their agendas. The special interest of economic integration is not hidden by those who are interested in African integration, and it is for them the cornerstone of achieving a comprehensive integration in the continante. However, the experience of economic integration has been exposed many obstacles that can be linked to various factors, one of the most important factor worth to be mentioned is the legal factor. The fact that this research comes under the title of The Contribution of the African Union to Cooperation and Integration Efforts in the African Continent in an attempt to address the main factors that have made African economic integration targeted for decades not achieved its desired goals to this day. In this research, we assume that the legal axis has a great rols in the success of economic integration processes, and this assumption is confirmed by the integrative experiences in the world. Whereas, the accuracy in implementation and the required consistency between the integrative bodies, and the institutional effectiveness of the community law are essential conditions in ensuring the success of the integration goals. On the African issue, we find that the efforts made to develop a community law, whether at the level of the African Union or the African regional organizations, needs to be reassessed in order to intensify them and employ them correctly and accurately in the interest of the African economic integration. We have also tried in this research to lay the objective and formal foundations of African community law by taking advantage of the current achievements of the African Union and the African's regional organizations.