Türkiye'de sosyal harcamaların ekonomik büyüme üzerine etkisinin ampirik analizi
Emprcial analysis of the impact of social expenditures on economic development in Turkey
- Tez No: 742605
- Danışmanlar: PROF. DR. TARIK VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Sosyal harcamalar toplumun yaşam standardını artıran harcamalardır. Ancak bu harcamaların topluma olan katkılarının yanında ekonomiye olan katkıları da önemli bir konudur. Türkiye, son yıllarda milli gelirinin %10'undan fazlasını sosyal harcamalara ayırmaktadır. Milli gelirden bu kadar önemli bir pay alan sosyal harcama kaleminin ekonomik büyüme üzerindeki etkileri, incelenmesi gereken bir konudur. Bu çerçevede çalışmanın amacı, 1985-2019 yılları arasında Türkiye'deki sosyal harcamaların ekonomik büyüme üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Çalışmanın birinci bölümünde sosyal harcamalar ve ekonomik büyüme kavramları ele alınmıştır. İkinci bölümünde ise Türkiye'nin sosyal harcamalar konusunda diğer ülkelere kıyasla nasıl bir durumda olduğunu görebilmek için Türkiye ve seçili OECD ülkelerindeki sosyal harcamaların milli hasıladaki payları karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Üçüncü bölümde ise Türkiye'deki sosyal harcamaların ekonomik büyüme üzerindeki etkileri ekonometrik olarak analiz edilmiştir. Analizde ADF birim kök testi ve ARDL sınır testi kullanılmıştır. Analizin sonuçları, Türkiye'de milli hasıladan sosyal harcamalara ayrılan paydaki %1'lik artışın ekonomik büyümeyi kısa dönemde %0,43, uzun dönemde ise %0,48 artırdığını göstermektedir. Bu sonuçlar sosyal harcamaların ekonomik büyümeyi olumlu etkilediğini kanıtlamaktadır. Ayrıca çalışmada, Türkiye'de sosyal harcamalara ayrılan payların son yıllarda giderek arttığı ancak çoğu OECD ülkesinin gerisinde olduğu sonucuna da ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Social expenditures are expenditures that increase the standard of living of the society. However, besides the contribution of these expenditures to the society, their contribution to the economy is also an important issue. In recent years, Turkey allocates more than 10% of its national income to social expenditures. The effects of the social expenditure item, which has such a significant share in the national income, on economic growth are an issue that needs to be examined. In this context, the aim of the study is to examine the effects of social expenditures on economic growth in Turkey between the years 1985-2019. In the first part of the study, the concepts of social expenditures and economic growth are examined. In the second part, the shares of social expenditures in national product in Turkey and selected OECD countries are analyzed comparatively in order to see how Turkey is in comparison to other countries in terms of social expenditures. In the third part, the effects of social expenditures on economic growth in Turkey are analyzed econometrically. ADF unit root test and ARDL bounds test were used in the analysis. The results of the analysis show that a 1% increase in the share of the national product allocated to social expenditures in Turkey increases the economic growth by 0.43% in the short term and by 0.48% in the long term. These results prove that social spending positively affects economic growth. In addition, in the study, it is concluded that the shares allocated to social expenditures in Turkey have increased gradually in recent years, but are behind most OECD countries.