Koroner arter baypas greftleme ameliyatı uygulanan hastalardaki kros klemp süresi 60 dakikanın altındaki ve üstündeki çoklu damar hastalarının karşılaştırılması
Comparison of coronary artery bypass grafting surgery outcomes between patients with cross-clamp duration of less than 60 minutes and patients with longer duration
- Tez No: 666235
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Perfüzyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada izole koroner arter baypas greftleme operasyonu gerçekleştirilen hastaların temel karakteristik ve operatif parametrelerinin kros klemp sürelerindeki artışla ilişkisinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Toplam 40 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar, kros klemp süresi tüm grubun ikinci çeyreklik değeri (Q2; medyan kros klemp süresi) olan 61 dakikaya eşit ve bu değerin altında olanlar (Grup 1) ve üzerinde olanlar (Grup 2) olacak şekilde iki gruba ayrıldı. Hedef damar sayısı 4 ve üzerinde olan 26 hastaya ait ek bir alt grup analizi yapılarak kros klemp süreleri üçüncü çeyreklik değerin (Q3=67.75) dakikaya eşit ve bu değerin altında olanlar (Grup 1a) ve üzerinde olanlar (Grup 2a) olacak şekilde iki gruba ayrıldı. Hastalara ait temel karakteristik özellikler ve operatif değişkenler kaydedildi. Revaskülarize edilen ortalama hedef koroner damar sayısı Grup 1'de 3.15±0.87 iken Grup 2'de 4.90±0.85 olup aradaki fark istatistiksel olarak anlamlıydı.
Özet (Çeviri)
The present study sought to reveal the association between increasing cross-clamp times and the basic characteristics and operative parameters of patients who underwent isolated coronary artery bypass grafting. A total of 40 patients were included in the study. The patients were divided into two groups; Group 1 consisted of patients having cross-clamp times lower than or equal to 61 minutes, which was the median time of the whole group whereas Group 2 consisted of those having cross-clamp times higher than 61 minutes. An additional subgroup analysis was performed including 26 patients with number of target vessels being 4 and above. The patients were this time divided into two groups according to the third quartile value (Q3 = 67.75 minutes) of the whole group's cross-clamp times. The mean number of revascularized target coronary vessels was 3.15±0.87 in Group 1 and 4.90±0.85 in the Group 2, and the difference was statistically significant.