The impact of entrepreneurial/creative leadership on opportunity recognition: Regulatory focus as a mediating factor and entrepreneurial/creative self-efficacy as a moderating factor
Girişimci/yaratıcı liderliğin girişimsel fırsatları teşhis etmedeki etkisi: Düzenleme odağının aracı rolü ve girişimci / yaratıcı öz-yeterlik'in denetleyici rolü
- Tez No: 666236
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışma liderlik, özdenetim ve sosyal biliş teorilerini birleştirmeyi amaçlayan ampirik diğer bir deyişle deneysel bir çalışmadır. Çalışma spesifik olarak girişimci ve yaratıcı liderlik biçimlerinin fırsat tanıma üzerindeki etkilerini, düzenleme odağın (gelişme ve korunma odağı) arabuluculuk diğer bir deyişle uzlaştırma faktörü ve denetleyıcı bir faktör olarak da girişimci ve yaratıcı öz-yeterlik bağlamında incelemektedir. Ayrıca bu nicel çalışmada 50 çalışanlı yüksek teknolojili küçük ve orta ölçekli KOBİ şirketlerinden oluşan bir örneklemle ile yapıların güvenirliliğini test etmek için ilk olarak bir pilot çalışma yapılmıştır. Yapılan pilot çalışmasından sonra Türkiye'de faaliyet gösteren telekomünikasyon şirketlerinden 402 katılımcıdan veriler toplanmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular hem girişimci hem de yaratıcı liderlik tipleri ile fırsat tanıma arasında pozitif ve anlamlı ilişkiler olduğunu desteklemektedir. Ayrıca hem yaratıcı hem de girişimci liderlik tipleri ile gelişme odağı arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu fakat korunma odağı ile negatif bir ilişki olduğunu göstermiştir. Gelişme odağı pozitif ve anlamlı bir şekilde fırsat tanıma ile ilişkili iken korunma odağı ile fırsat tanıma arasında negatif bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca hem yaratıcı hem de girişimci liderlik biçimlerinin fırsat tanıma üzerindeki etkilerine gelişme odağının aracılık ettiği. Gelişme odağı ile fırsat tanıma arasındaki ilişkinin hem girişimci hem de yaratıcı öz-yeterliğinin düzeyi tarafından denetlediği şöyle ki girişimci ve yaratıcı öz-yeterlik yüksek yerine düşük olduğunda gelişme odağı ile fırsat tanıma arasındaki ilişki daha güçlü olmaktadır. Çalışmada elde edilen bulgular ayrıca girişimci öz yeterliğin ise girişimci liderlik ile fırsat tanıma arasındaki ilişki üzerindeki ılımlılık etkisini ve yaratıcı öz yeterliğin ise yaratıcı liderlik ile fırsat tanıma arasındaki ilişki üzerindeki ılımlılık etkisini desteklemektedir. Mevcut çalışma liderlik tipleri ile fırsat tanıma arasındaki ilişkinin derecesini ölçme açısından literatüre katkı yapmasının yanı sıra yaratıcı ve girişimci liderlik tipleri ile fırsat tanıma arasındaki ilişki seviyesini anlamaları açısından akademisyenler için önemli bir rehber ve yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
This empirical research considered integrating the areas of leadership, self-regulation and social cognition theories. Specifically, this study advances prior theoretical research by scrutinizing the impacts of two types of leadership behaviors entrepreneurial and creative leaderships on opportunity recognition with the introduction of regulatory focus (promotion and prevention focus) as a mediating factor and task specific self-efficacy (entrepreneurial and creative self-efficacy) as a moderating factor. Additionally, in this quantitative study a pilot study was first conducted to ensure the reliability of the translated constructs with a sample of 50 employees from high technology small and medium size enterprises (SMEs). Next, concerning the final study, data were collected from 402 participants in telecommunication companies in Turkey. The findings support direct and positive relationships between both leadership styles entrepreneurial and creative leaderships and opportunity recognition. They also indicate that both entrepreneurial and creative leaderships have a significant and positive relationship with promotion focus, but negative relationship with prevention focus. Promotion focus is positively and significantly related to opportunity recognition, whereas prevention focus is negatively related to opportunity recognition. Moreover, the impacts of both leadership styles on opportunity recognition were mediated by promotion focus. Furthermore, the relationship between promotion focus and opportunity recognition is moderated by the level of both entrepreneurial and creative self-efficacy such that the relationships will be stronger when entrepreneurial and creative self-efficacy are low rather than high. The findings also support the moderation effect of entrepreneurial self-efficacy on the relationship between entrepreneurial leadership and opportunity recognition, and the moderation effect of creative self-efficacy on the relationship between creative leadership and opportunity recognition. This current study set a path for future directions in leadership behaviors and opportunity recognition.