Polikliniğimize başvuran obstetrik brakiyal pleksus yaralanmalı çocuklarda omurga ve postür değerlendirmesi
Spine and posture evaluation in children with obstetric brachial plexus injury applied to our polyclinic
- Tez No: 666274
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ TUNA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Doğum esnasında oluşan bir periferik sinir sistemi bozukluğu olan obstetrik brakiyal pleksus paralizisinin etkilenen ekstremitede yarattığı kemik ve yumuşak doku deformiteleri bilinmekle birlikte vücut geneline olan etkileri üzerinde durulmamıştır. Araştırmanın amacı; obstetrik brakiyal pleksus paralizili olgularda etkilenen ekstremitenin motor ve fonksiyonel durumunun hastanın omurgasına ve postürüne etkisinin olup olmadığını araştırmaktır. Araştırmamıza unilateral obstetrik brakiyal pleksus yaralanması tanısı konan 2-18 yaş arası 25 hasta ile karşılaştırma yapılabilmesi amacıyla aynı yaş ve cinsiyetteki 25 sağlıklı çocuk dahil edildi. Hastalar Narakas sınıflandırma sistemi, aktif hareket skalası, Gilbert ve Raimondi omuz hareketleri, Gilbert dirsek hareketleri, Raimondi el fonksiyonları değerlendirme sistemlerine göre değerlendirildi. Hastalarda skolyometreyle omurga değerlendirilmesi yapıldı. Ekstremite uzunluklarının, skapulanın pozisyonunun saptanması amaçlı ölçümler yapıldı. Hastalar anterior ve lateral olarak tüm vücutları fotoğraflanarak New York Postür Skalasına göre puanlandırıldı. Olgu grubu içinde etkilenmiş üst ekstremite kol uzunluğu ve total uzunluğu etkilenmemiş taraftan anlamlı kısa saptanırken, önkol ve alt ekstremite uzunluğu arasında fark saptanmadı. Kontrol grubu ve olgu grubu arasında karşılaştırmada ise olguların sadece üst ekstremite kol uzunluğu daha kısa saptandı. Alt ekstremite uzunlukları ve skolyoz sıklığı açısından gruplar arasında fark yoktu. Bölgesel değerlendirmede frontal planda omuz, kalça, boyun, sagittal planda omuz, üst sırt, gövde, alt sırt ve toplam postür skorları olgu grubunda kontrol grubuna göre anlamlı olarak düşük saptandı. Olguların baş postürü ile etkilenmiş tarafın motor, omuz ve el fonksiyonları arasında anlamlı ilişki saptandı. Brakiyal pleksus hasar derecesi arttıkça alt sırt postüründe negatif yönde bir etkilenme olduğu ortaya kondu. Çalışmamızın sadece etkilenen vücut kısmına odaklanılmaması ve vücudun fonksiyonel açıdan bir bütün olarak ele alınarak değerlendirilmesi gerekliliğini vurguladığı kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Although the bone and soft tissue deformities of the affected extremity caused by obstetric brachial plexus paralysis, which is a peripheral nervous system disorder that occurs during childbirth, are known, their effects on the body are not discussed. Purpose of the research; To investigate whether the motor and functional status of the affected extremity has an effect on the patient's spine and posture in patients with obstetric brachial plexus paralysis. In our study, 25 healthy children of the same age and gender were included in our study in order to make a comparison with 25 patients between the ages of 2-18 who were diagnosed with unilateral obstetric brachial plexus injury. The patients were evaluated according to the Narakas classification system, active movement scale, Gilbert and Raimondi shoulder movements assesment, Gilbert elbow movements assesment, and Raimondi hand functions assesments. Spine was evaluated with scoliometer in the patients. Measurements were made to determine the extremity lengths and the position of the scapula. The patients were scored according to the New York Posture Scale by photographing their whole body anteriorly and laterally. In the case group, while arm length and total length of the affected upper extremity were found to be significantly shorter than the unaffected side, there was no difference between the length of the forearm and the lower extremity. In comparison between the control group and the case group, only the upper extremity arm length of the cases was found to be shorter. There was no difference between the groups in terms of lower extremity lengths and scoliosis frequency. In the regional evaluation, the shoulder, hip, neck, shoulder, upper back, trunk, lower back and total posture scores in the frontal plane were found to be significantly lower in the case group compared to the control group. A significant relationship was found between the head posture of the patients and the motor, shoulder and hand functions of the affected side. It was revealed that as the degree of brachial plexus damage increased, there was a negative impact on the lower back posture. We believe that our study emphasizes the need not to focus solely on the affected body part and to evaluate the body as a whole in terms of functionality.