Çocuk nöroloji polikliniğine başvuran antenatal ventrikülomegalisi olan çocukların nörolojik gelişiminin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 729064
  2. Yazar: NAZMİYE TÜZEL GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN OKUYAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Ventrikülomegali (VM), fetal serebral ventriküllerin genişlemesi anlamına gelir. Doğum öncesi obstetrik ultrason taraması sırasında görülen en sık santral sinir sistemi anomalisi VM'dir. Günümüzde doğum öncesi görüntüleme yöntemlerinin yaygınlaşması ile VM tanısı alan fetusların sayısı artmış ve bu bebeklerin doğum sonrası sonuçları önemli hale gelmiştir. Bu hastaların nörogelişimlerini takip etmek ve gerektiğinde uygun yöntemlerle desteklemek bu hastaların nörolojik prognozu açısından önemlidir. Çalışmamıza hastanemizde doğum öncesi VM tanısı konan ve doğum sonrası Çocuk Nöroloji polikliniğimizde gelişimsel takipleri yapılan 31 vaka ve hasta grubuna sosyodemografik açıdan benzeyen 31 kişilik kontrol grubu alınmıştır. Vaka grubunun yaş ortalaması 44,53±19,48 aydır. Vaka ve kontrol grubunun doğum sonrası dönemde nöromotor gelişim izlem sonuçları retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Çalışmamızda mevcut vakalarımızın yaş aralığına uyması ve birden fazla gelişim alanında değerlendirme yapma fırsatı sunduğu için nöromotor gelişimi değerlendirmek amacıyla Denver Gelişimsel Tarama Testi II (DGTT II) kullanıldı. Test sonuçları istatiksel olarak değerlendirildi. DGTT II genel sonuçlarına göre 31 vakadan 11 vaka (%35,5) (10 vaka hafif, 1 vaka orta düzeyde VM) yaşına uygun gelişim gösterirken 20 vaka (%64,6) (14 vaka hafif, 3 vaka orta, 3 vaka şiddetli düzeyde VM) yaşına göre çeşitli alanlarda gelişimsel gerilik göstermiştir. Sonuç olarak çalışmamız, izole fetal VM vakalarında tüm gelişim alanları ve genel nörogelişim düzeyini etkileyebileceğini, etkilenmenin düzeyinin VM'nin şiddeti ile yakın ilişkili olduğunu göstermiştir. Bu nedenle VM'si olan çocukların erken dönemde nörogelişim polikliniğinde takibe alınması ve gereken vakalarda destek programlarının başlatılması önemlidir. .
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ventriculomegaly (VM) stands for the enlargement of fetal cerebral ventricles. VM is the most common central nervous system anomaly seen during prenatal obstetric ultrasound scanning. Nowadays, with the widespread use of methods of ultrasonic scanning, the number of fetuses diagnosed as VM has increased. Thus, the postnatal outcomes of these babies have become important in terms of neurological prognosis of these patients to follow their neurodevelopment and to support them with appropriate methods when necessary. In our study, we have included 31 cases diagnosed with prenatal VM and developmental follow-ups in our Pediatric Neurology clinic and a control group of 31 people who were sociodemographically similar to the patient group. The average age of patient group is 44,53±19,48 months. Postpartum neuromotor development monitoring results of the case and control groups were evaluated retrospectively. In our study, Denver Developmental Screening Test II (DDST II), was used in order to evaluate neuromotor development because it matches the age range of our current cases and provides an opportunity to evaluate in more than one development area. Test results were evaluated statistically. According to the general results of the DDST II, 11 cases (35,5%) out of 31 cases (10 cases mild, 1 case moderate VM) developed according to age, while 20 cases (64,6%) (14 cases mild, 3 cases moderate, 3 cases showed severe VM) showed developmental retardation in various areas according to their age. As a result, our study has shown that in isolated fetal VM cases, all developmental areas and general neurodevelopment level can be affected and the level of influence is closely related to the severity of VM. For this reason, it is important to follow up children with VM in the neurodevelopment outpatient clinic at an early stage and to initiate support programs in necessary cases.