Dipeptidil peptidaz-4 inhibitörleri (dPP-4) ve metformin kombinasyonunun serum vitamin b12, folik asit ve ferritin düzeylerine etkisi
Effect of dipeptidyl peptidaz-4 inhibitors (dPP-4) and metformin combination on serum vitamin B12, folic acid and ferritine levels
  1. Tez No: 666277
  2. Yazar: FEVZİYE TÜRKOĞLU GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET NALBANT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Tip 2 Diabetes Mellitusun (DM) prevalansı son yıllarda artarak epidemik bir hastalık haline gelmiştir. Tedavide en sık ve ilk tercih edilen ilaç metformindir. Metforminin en sık görülen yan etkileri diyare, bulantı gibi gastrointestinal intoleranstır. Metforminin ve diyabetin plazmada vitamin B12, ferritin, folat düzeylerine etkisi olabilir. Metformin çeşitli mekanizmalarla vitamin B12 emilimini azaltır ve vitamin B12 eksikliğine neden olmaktadır. Hipergliseminin metformin ile yeterince kontrol edilemeyeceği durumlarda metformin ile dipeptidil peptidaz-4 inhibitörü (DPP4-I) kombinasyonu tedavide alternatif bir tercihtir. Bu çalışmanın amacı Tip 2 DM hastalarında metformin kullanan ve metformin-DPP4-I kombinasyonu kullanan hastalarda başlangıç ve 1 yıl sonraki serum vitamin B12, folik asit, ferritin düzeyleri üzerine etkisini araştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: 2018 yılı boyunca merkezimize başvurmuş, metformin veya metformin + DPP4-I kombinasyonu başlanmış, başka hiçbir ilaç kullanmayan, kronik hiçbir hastalığı olmayan ve dosyasındaki azami bilgileri tam olan yeni tanı tip 2 DM hastaları çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaş, cinsiyet gibi demografik verileri, başlangıç ve 1 yıl sonraki HbA1c, vitamin B12, folat, ferritin gibi laboratuvar parametreleri kayıt edildi. Verilerin istatistiksel analizleri IBM SPSS 23.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND OBJECTIVE: The prevalence of Type 2 Diabetes Mellitus (DM) has increased in recent years and has become an epidemic disease. The most common and first choice drug in its treatment is metformin. The most common side effects of metformin are gastrointestinal intolerance such as diarrhea and nausea. Metformin and diabetes may have an effect on vitamin B12, ferritin and folate levels in plasma. Metformin decreases vitamin B12 absorption through various mechanisms and causes vitamin B12 deficiency. In cases where hyperglycemia cannot be adequately controlled with metformin, the combination of metformin and dipeptidyl peptidase-4 inhibitor (DPP4-I) is an alternative treatment option. The aim of this study was to investigate the effect on serum vitamin B12, folic acid, and ferritin levels at baseline and 1 year later in patients using metformin and metformin-DPP4-I combination in type 2 DM patients. MATERIALS AND METHODS: Newly diagnosed type 2 DM patients who applied to our center during 2018, started metformin or metformin + DPP4-I combination, did not use any other drugs, had no chronic disease and had maximum information in the file were included in the study. Demographic data such as age and gender of the patients, and laboratory parameters such as HbA1c, vitamin B12, folate, and ferritin at the beginning and 1 year later were recorded. Statistical analysis of the data was made. RESULTS: A total of 118 patients; 59 metformin + DPP4-I and 59 metformin, who met the criteria, were included in the study.