Vajinit yakınması ile kliniğe başvuran hastalardaki prevalans, risk faktörleri, Candida spp.'lerin moleküler karakterizasyonu, antifungal duyarlilik paternleri ve virülans faktörlerinin değerlendirilmesi
Prevalance, risk factors, molecular characterization of Candida spp., antifungal susceptibility patterns and evalution of virulence factors in patients presenting to the clinic with the complaint of vaginitis
- Tez No: 666302
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL KILIÇ, PROF. DR. EKREM KİREÇCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Vulvovajinal kandidiyaz (VVK), yaygın bir genital sistem enfeksiyonu olup, her yıl milyonlarca kadını etkilemektedir. Bu çalışma, 3. basamak üniversite hastanesinde iki yıllık bir sürede prospektif olarak yürütülmüştür. Çalışmada, Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğine vulvovajiniti düşündüren belirti ve semptomlarla başvuran 18 yaş ve üzeri hastalardan vajinal sürüntü örnekleri (200 sürüntü örneği) alındı. Demografik veriler bir anket kullanılarak kaydedildi. İzolatlar, standart mikrobiyolojik yöntemler kullanılarak tanımlandı ve germ tüp testi ve moleküler testler kullanılarak Candida türlerinin tanımlanması için seçildi. Candida suşlarının antifungal duyarlılıkları sıvı mikrodilüsyon yöntemi ile belirlendi. Candida suşlarının virülans faktörleri proteinaz, fosfolipaz, hemolitik ve biyofilm aktivite testleri yapılarak belirlendi. Alerji öyküsü (OR: 3.396;% 95 CI: 0.968) risk faktörü olarak belirlendi. Candida albicans 57 (% 57) en sık izole edilen tür olup, bunu Candida glabrata 26 (% 26) izlemiştir. C. albicans suşlarının 44 (%77.2)'ünün proteinaz, 35(%61.4)'inin fosfolipaz, 47(%82.5)'sinin biyofilm ve 47(%82.5)'sinin hemolitik aktiviteye sahip olduğu bulundu. Ayrıca tüm Candida suşlarının kaspofungine, %16'sının flukonazole ve % 4'ünün vorikonazole duyarlı olduğu bulunmuştur. Öte yandan, suşların % 64'ü ketokonazol, % 28'i posakonazol ve % 34'ü vorikonazol için vahşi tip olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Vulvovaginal candidiasis (VVC) is a common genital tract infection that affects millions of women worldwide. This study was prospectively conducted over a two-year period in a tertiary university hospital. In the study, vaginal swab samples (200 swabs) were taken from patients aged 18 years and older who presented to the Obstetrics and Gynecology outpatient clinic with signs and symptoms suggestive of vulvovaginitis. Demographic data were recorded using a questionnaire. Isolates were identified using standard microbiological methods and selected for identification Candida species using germ tube testing and molecular tests. Antifungal susceptibilities of Candida strains were determined by broth microdilution method. Virulence factors of Candida strains were determined by performing proteinase, phospholipase, hemolytic and biofilm activity tests. History of allergy (OR: 3.396; 95% CI: 0.968) was risk factor. Candida albicans was the most commonly isolated species 57 (57%), followed by Candida glabrata 26 (26%). It was found that 44 (77.2%) of the C. albicans strains had proteinase, 35 (61.4%) had phospholipase, 47 (82.5%) had biofilm, and 47 (82.5%) had hemolytic activity. In addition, all of Candida strains were found to be resistance to caspofungin, 16% to fluconazole and 4% to voriconazole. On the other hand, 64% of the strains were wild type for ketoconazole, 28% for posaconazole and 34% for voriconazole.