Bronşektazili hastalarda kan ve balgamda nötrofil elastaz, kanda IL-8, IL-1β ve desmozin düzeylerinin değeri, balgam hücre sayımı ve kültürü ile ilişkisi
The evaluation of the values of neutrophyl elastase level in blood and sputum and IL-8, IL-1β and desmozine levels in blood in patients with bronchectasia, and the investigation of the association between the values and sputum cell count and culture
- Tez No: 666344
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CELALETTİN KORKMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bronşektazi, kronik nötrofilik havayolu enflamasyonu ile ilişkili kalıcı bronş dilatasyonu ile karakterize bir hastalıktır. Bronşektazide aktive edilmiş nötrofiller, hava yolu duvar matriksini sindirebilen elastaz gibi proteolitik enzimler salgılar. Nötrofil elastaz (NE), nötrofil degranülasyon veya hücre ölümü sırasında açığa çıkabilen bir proteazdır. NE proenflamatuardır, siliyer hareketi yavaşlatır ve mukus sekresyonunu uyarır. İnterlökin-8 (IL-8) bronşektatik hava yollarındaki nötrofilleri degranüle eden en güçlü kemoatraktanlardan biridir. IL-1β, hava yolu enflamasyonuna ve fibrozise aracılık eder. Desmosin, elastin parçalandığında spesifik olarak dolaşıma salınan yapısal bir amino asittir. Bronşektazide enflamatuar aktivitelerin ölçülmesinde henüz altın standart bir yöntem olmadığından, hastalığın takibinde kullanılabilecek proenflamatuar mediatörlerle ilgili çalışmalar devam etmektedir. Bu alanda yapılacak çalışmalar, alevlenmeleri erken tanımada ve gelecekte yeni tedaviler geliştirilmesinde katkı sağlayabilir. Amaç: Çalışmamızda, bronşektazili hastalarda kan ve balgamda NE, kanda IL-8, IL-1β ve desmosin düzeylerinin tanısal değerini ve semptomlarla, alevlenme sıklığıyla, etiyolojileriyle, radyolojik tutulum yaygınlığıyla, bronşektazi tipleriyle ayrıca balgam hücre sayımı ve kültürleriyle ilişkilerini araştırarak bu biyobelirteçlerin bronşektazinin tanı ve takibinde güvenilir birer marker olabilirliklerini araştırmayı amaçladık. Araç ve Yöntem: Çalışmaya Kasım 2020-Mart 2021 tarihleri arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları polikliniğine başvuran, kliniğimizce takipli 18-90 yaş arası 46 bronşektazili hasta ve 45 kişilik kontrol grubu alındı. Hastaların hastalık süreleri, etiyolojileri, semptomları ve alevlenme sıklıkları, sorgulandı. Yüksek rezolüsyonlu akciğer tomografisi (YRBT) ile bronşektazi tipleri ve radyolojik yaygınlıkları belirlendi. Hastaların balgamında NE düzeyi, serumunda NE, desmosin, IL-8 ve IL-1β düzeyleri çalışılarak bu biyobelirteçlerin balgam hücre sayımı ve kültüründe üreyen bakterilerle, klinik ve radyolojik verilerle korelasyonları araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Bronchiectasis is a disease characterized by persistant bronchial dilatation associated with chronic neutrophilic airway inflammation. Neutrophils activated in bronchiectasis, secrete proteolytic enzymes such as elastase that may digest the airway wall matrix. Neutrophil elastase (NE) is a protease that can be released during neutrophil degranulation or cell death. NE is a pro-inflammatory mediator, slows down ciliary movement and stimulates mucus secretion. Interleukin-8 (IL-8) is one of the most potent chemoattractants that degranulate neutrophils in bronchiectatic airways. IL-1β regulates airway inflammation and fibrosis. Desmosine is a structural amino acid and specifically released into circulation with the breakdown of elastin. As there is not yet a gold standard method for measuring inflammatory activities in bronchiectasis, studies are underway to identify proinflammatory mediators that can be used in disease follow-up. Studies in this area may contribute to early recognition of exacerbations and the development of new treatments in the future. Objective: In our study, we investigated the diagnostic value of IL-8, IL-1β, desmosin levels in blood, NE levels in blood and sputum in patients with bronchiectasis and their relationship with symptoms, exacerbation frequency, etiology, prevalence of radiological involvement, types of bronchiectasis, as well as sputum cell count and cultures in the diagnosis and follow-up of these biomarkers. We aimed to investigate whether they can be reliable markers. Materials and Methods: The study included 46 patients with bronchiectasis between the ages of 18-90 who applied to Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty Chest Diseases outpatient clinic between November 2020 and March 2021 and a control group of 45 people. The disease duration, etiology, symptoms, and exacerbation frequency of the patients were questioned. The types of bronchiectasis and their radiological extent were determined by high resolution lung tomography (HRCT). By studying the NE levels in the sputum, NE, desmosin, IL-8 and IL-1β levels in the serum, the correlations of these biomarkers with the sputum cell count bacterial culture, and the clinical and radiological data were investigated.